Doubles Champions

bar

 

jesseandbrandon2018

Jesse Keaveny & Brandon Cuaresma

 

Men’s Open

2018 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)

2017 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2016 Jim Hage (Fairbanks) & Kelly King (Anchorage)
2015 Robert Bailey & Jeffery (Tyler) Scott (Anchorage)
2014 Robert Bailey & Jeffery (Tyler) Scott (Anchorage)
2013 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2012 Jeff Sandys & Jeffery (Tyler) Scott (Anchorage)
2011 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2010 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2009 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2008 Matt Howell (North Pole) & Nick Arturo (Anchorage)
2007 Matt Howell & Sunji Spencer (Fairbanks)
2006 Telon Bremont & Robbie Gunther (Anchorage)
2005 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2004 Jimmy Lowe & Dave Sivigilano (Fairbanks)
2003 Brandon Cuaresma & Jesse Keaveny (Anchorage)
2002 Jimmy Lowe & Don Bennett (Fairbanks)
2001 Jesse Keaveny & Jonathan Munger (Anchorage)
2000 Jesse Keaveny & Jonathan Munger (Anchorage)
1999 Jimmy Lowe & Dave Sivigliano (Fairbanks)
1998 Jeff Sandys & Steve Deaton (Anchorage)
1997 Ellis Walthour & Jonathon Munger (Anchorage)
1996 Ellis Walthour & Jonathon Munger (Anchorage)
1995 Jonathon Munger & Jeff Sandys (Anchorage)
1994 ???
1993 Jeff Sandys & Dave Sivigliano (Fairbanks)
1992 Jimmy Lowe & Jayme Fairbanks (Anchorage)
1991 Jay Wisthoff & Steve Hamrick (Anchorage)
1990 Steve Deaton & Mike Siedel (Anchorage)
1989 ???
1988 Ellis Walthour (Anchorage) & Kevin Staudt (Fairbanks)
1987 Mike Kinney & Don Dobson (Anchorage)
1986 Carmichael Stokes & Jeff Sandys (Anchorage)
1985 Steve Deaton & Harold Campbell (Anchorage)
1984 ???
1983 Jeff Sandys & Lonnie Henry (Anchorage)
1981 Steve Gerstein (Fairbanks) & Lonnie Henry (Anchorage)

Men’s Elite

2016 Nick Andrews & Lam Nguyen (Juneau)
2015 Matthew Alex & Lam Nguyen (Juneau)
2014 Matthew Alex & Lam Nguyen (Juneau)
2013 Jasper Jackson & Steve Maisey (Elite/A)
2012 Bill Hand & Dan Reyes (Homer) (Elite/A)
2010 Kevin Bohan & Wayne Oxford (Anchorage)

Men’s A

2014 Salvador Carbajal & Joe Law (A/B) (Anchorage)
2011 Steve Lee & Lam Nguyen (Juneau)
2010 Robert Hegner & Aaron Yu (Anchorage)
2009 Ed Simeonoff & Don Winchester (Anchorage)
2008 Scott Coberly & John Collins (Anchorage)
2007 Arnold Akers & Larry Duran (Anchorage)
2005 Lincoln Brandau & Dave Bruchauser (Anchorage)
2004 Tom & Sean Boyle (Anchorage)
2001 Warren Bailey & Robert Bailey (Anchorage)
2000 Ed Behling & Keith Madison
1999 Marcos Howell & Matt Howell (North Pole)
1998 Felix Martinez & Larry Martin (Anchorage)
1997 Felix Martinez (Anchorage) & Tony James
1993 Brandon Cuaresma & Larry Ng (Anchorage)
1992 Larry Ng & John Neill (Anchorage)
1991 John Neil & Larry Martin (Anchorage)

Men’s B

2018 Martin Contreras & Paul Ly (Men’s B/C)

2015 Kenny King & Caleb Law (Anchorage) (B/C)
2013 David Chamberlin & Gary Eshbacher (Anchorage)
2012 Peter Seiffert & John Strawn (Anchorage) (B/C)
2011 Greg Earl & Vito Ungaro (Anchorage) (B/C)
2010 Glen Cravez & Gary Zipkin (Anchorage)
2009 Mike Pannone & Shane Marrufo (Anchorage)
2007 Josh Leutzinger & Bruce Robertson (B/C) (Anchorage)
2006 Steve & Erik Amundson (B/C) (Anchorage)
2005 John Craft & Jason Kimmel (B/C)
2004 Kevin Batters & Vito Ungaro (Anchorage)
2003 Paton Stott & Dwight Greene (Anchorage)
2002 Frederick Pedro & Ed Canfield (Anchorage)
2001 Scot Coberly/Al Newbrough (Anchorage)
2000 Mike Milam & Steve Lundgren (Anchorage)
1999 Tim Keaveny II & Josh Wood (Anchorage)
1998 Paul Julbes & Edwin Negron (Anchorage)
1997 Steve Lundgren (Fairbanks) & Dave Bruchauser (Anchorage)
1993 Lynn Coon & Ron Moore (Wasilla)
1992 Kent Logan & Rich Carver (Anchorage)
1991 Ralph Edmonds & Filgiali Tauyeve
1990 Mike Hovanec & Telon Bremont (Anchorage)
1988 Marty Grossman & Ron Stroman (Anchorage)
1987 Chris Sprague & Denis Delany (Anchorage)
1986 Terry Cowart & Fred Williams (Anchorage)
1985 Adams & Wigglesworth
1983 Jim Clarke & Mike Acton (Anchorage)
1981 Jay Wisthoff & Mike Acton (Anchorage)

Men’s C

2010 Arias Bactazarz & Elvys Delacruz (Anchorage)
2004 Ryan Cox & Steven Stewart (Anchorage)
2003 Jim Weingartner & Russ Rink (Anchorage)
2001 Mike Adams & Peter Seiffert (Anchorage)
1999 Chris Coursey & Greg Stevenson (Anchorage)
1998 Larry Astrup & Tom Castillo (Anchorage)
1997 Angel Negron & Paul Julbes (Anchorage)
1992 Ron Moore & Lynn Coon (Wasilla)
1991 Pete Hjellen & Stuart Sizemore (Anchorage)
1990 Richard Gerding & Dan Gladowski (Anchorage)
1988 Bates & Kinkade
1987 Rick Shields & Wayne Graham
1986 Gilson & Motte
1985 Mackey & Solarez (Anchorage)

Men’s D

2001 Paton Stott & Steve Arturo (Anchorage)
2000 Hughes & Brad Wilson (Anchorage)
1999 Brad Wilson & Keith Perrin (Anchorage)
1998 Todd Fletcher & Steve Arturo (Anchorage)

Men’s 24 & Under

1999 Jesse Keaveny & Keith Boice (Anchorage)

Men’s 25+

2018 Tom Hood & Fedencio Rodriguez (Anchorage)

2017 Jesse Keaveny & Robby Gunther (All Age) (Anchorage)
2016 Jesse Keaveny & Nick Arturo (Anchorage)
2015 Brandon Cuaresma & Keith Boice (Anchorage)
2014 Robert Bailey & Jeffery (Tyler) Scott (Anchorage)
2013 Jesse Keaveny & Kevin Bohan (Anchorage)
2012 Jesse Keaveny & Kevin Bohan (Anchorage)
2011 Jesse Keaveny & Robbie Gunther (Anchorage) (25+ Open)
2010 Robert Bailey & Ryan Kofoid (Anchorage) (25+ Open)
2009 Keith Boice & Brandon Cuaresma (Anchorage) (25+ Open)
2004 Kevin Batters & Vito Ungaro (19+ B/C) (Anchorage)
2003 Paton Stott & Dwight Greene (Anchorage)
2001 Scot Coberly & Al Newbrough (Anchorage)
2000 Warren Bailey & Thomas Steed (Anchorage)
1999 Craig Walton & Scott Pillans (Kodiak)

Men’s 30+

2008 Jim Hage & Shane McAfee (Fairbanks)
2007 Jesse Keaveny & Jim Derks (25+ Open/A) (Anchorage)
2005 Larry Campbell (Fairbanks) & Robbie Gunther (Anchorage) (Open All Age)
2004 Jimmy Lowe & Dave Sivigilano (Fairbanks) (30+Open/A)
1993 Steve Deaton & Jay Wisthoff (Anchorage)
1992 Mark Hindle & Nick Walker (Anchorage)
1991 Steve Hamrick & Jay Wisthoff (Anchorage)
1990 Steve Deaton & James Fairbanks (Anchorage)
1987 Marv Carlson & Chuck Rider (Anchorage)
1986 Angel Diaz & Ben Cuaresma (Anchorage)

Men’s 35+ B/C

2002 Frederick Pedro & Ed Canfield (Anchorage)

Men’s 35+

1988 Scott Dattan & Dave Berlin (Anchorage)

Men’s 40+

2018 Telon Bremont & Christer Linden (Anchorage)

2011 Steve Deaton & Tony Piper (Anchorage) (45+)
2010 Steve Deaton & Tom Boyle (Anchorage) (40+ Open)
2009 Dave Bohan & Christer Linden (Anchorage) (45+ Open)
2007 Jim Hage & Shane McAfee (Fairbanks) (40+ Open/A)
2006 Rob Branham (Fairbanks) & Jeff Sandys (Anchorage) (40+ Open/A)
2005 Jim Hage & Shane McAfee (Fairbanks)
2001 Jim Hage/Shane McAfee (Fairbanks)
2000 Jim Hage & Shane McAfee (Fairbanks)
1999 Shane McAfee & Jim Hage (Fairbanks)
1998 Steve Deaton & Jeff Sandys (Anchorage)
1997 Ellis Walthour & Joe Holub (Anchorage)
1993 Steve Andrews & John Neill (Anchorage)
1992 Ben Cuaresma & Scott Dattan (Anchorage)
1991 Duane Gettman & Leon Platt
1990 Scott Dattan & Ben Cuaresma (Anchorage)

Men’s 50+

2016 Jim Hage (Fairbanks) & Kelly King (Anchorage)
2015 Harold Patterson & Christer Linden (Anchorage)
2014 Jim Hage & Tim Keaveny Sr (Fairbanks/Anchorage)
2013 Jim Hage & Jeff Sandys (Fairbanks/Anchorage)
2012 Larry Lovell (Fbks) & Greg Earl (Anchorage) (55+ Blind Draw)
1999 Ben Cuaresma & John Neill (Anchorage)
1997 Dewayne Melchert & Gary Paterna (Anchorage)

Mixed B/C

2011 Melanie Hauze & Tim Shearer (Seward)
2010 Jackie Duran & Shane Marrufo (Anchorage)
2009 Carolyn Knowles & Wesley Bernier (Anchorage)
2004 Tiffany France & Peter Seiffert (Anchorage)
2002 Tiffany France & Paton Stott (Anchorage)
2001 Tomoko Martinez & Paton Stott (Anchorage)
2000 Ron Gould & Novak (Fairbanks)
1999 Chris McKellar & Tony Arturo (Anchorage)
1998 Michelle Poage & Angel Negron (Anchorage)
1997 Jodie Dobson & Steve Lundgren (Anchorage)
1996 Angel Negron & Blessie Repuya (Anchorage)
1995 Jesse Keaveny & Rhodell Eppinger (Anchorage)
1993 Maria Million & Steve Lundgren (Fairbanks)
1992 Liz Savage & Mike Frost (Anchorage)
1991 Joe Lawrence & Sue Speerstra (Anchorage)
1990 Colleen Wagstaff & Larry Ng (Anchorage)
1988 Jim Hightower & Bridget Wold (Anchorage)
1987 John Reeg & Lucy Reeg
1986 Bob Blanscett & Tina Lochmann (Anchorage)
1985 Smith & Smarr
1983 Ruth Iverson & Marty Grossman (Anchorage)

Mixed Open/A

2018 Cathy & Joe Law (Anchorage)

2017 Gina Strawn & Jesse Keaveny (Anchorage)
2016 Lori Hickman & Tyler Scott (Anchorage)
2015 Michelle Poage & Josh Wood (Anchorage)
2014 Michelle Poage & Tom Hood (Anchorage)
2013 Michelle Poage & Brandon Cuaresma (Anchorage)
2012 Michelle Poage & Tyler Scott (Anchorage)
2011 Michelle Poage & Brandon Cuaresma (Anchorage)
2010 Robin Rodriguez & Ellis Walthour (Anchorage)
2009 Michelle Poage & Brandon Cuaresma (Anchorage)
2008 Michelle Poage & Brandon Cuaresma (Anchorage)
2007 Leda Evans & Jesse Keaveny (Anchorage)
2006 Michelle Poage & Jesse Keaveny (Anchorage)
2005 Janice Vosika & Jim Derks (Anchorage)
2004 Michelle Poage & Brandon Cuaresma (Anchorage)
2003 Dave Sivigliano (Fairbanks) & Robin Rodriguez (Anchorage)
2002 Jim Derks & Michelle Poage (Anchorage)
2001 Jonathan Munger & Stephanie Munger (Anchorage)
2000 Mario Curiel & Jill Mitchell (Fairbanks)
1999 Jimmy Lowe & Robin Rodriguez (Anchorage)
1998 Ellis Walthour & Stephanie Munger (Anchorage)
1997 Steve Deaton & Mona Melton (Anchorage)
1996 Steve Deaton & Mona Melton (Anchorage)
1995 Mo Labrie & Robin Rodriguez (Anchorage)
1994 Ellis Walthour & Robin Rodriguez (Anchorage)
1993 Dave Sivigliano (Fairbanks) & Mona Melton (Anchorage)
1992 Jimmy Lowe & Robin Rodriguez (Anchorage)
1991 Dave Sivigilano & Kristi Flores (Fairbanks)
1990 Ellis Walthour & Robin Rodriguez (Anchorage)
1989 Ellis Walthour & Robin Rodriguez (Anchorage)
1988 Steve Deaton & Sue Bydlon (Anchorage)
1987 Ellis Walthour & Robin Rodriguez (Anchorage)
1986 Carmichael Stokes & Robin Rodriguez (Anchorage)
1985 Carmichael Stokes & Robin Rodriguez (Anchorage)
1983 Steve Deaton & Judy Campbell (Anchorage)

Women’s Open

2018 Terri Marceron & Cathy Law (Anchorage)

2017 Terri Marceron & Cathy Law (Anchorage)
2014 Michelle Poage & Lori Hickman (Anchorage)
2013 Karen Harris & Terri Marceron (Fairbanks/Anchorage)
2011 Michelle Poage & Amanda Theil (Anchorage)
2010 Kelly Petree (Homer) & Jackie Duran (Anchorage)
2009 Michelle Poage & Hayley Batcheller (Anchorage)
2006 Robin Rodriguez & Tiffany France (Anchorage)
2002 Amy Carpenter & Becky Bailey (Anchorage)
1999 Robin Rodriguez & Jill Mitchell (Fairbanks)
1998 Robin Rodriguez & Jill Mitchell (Fairbanks)
1997 Stephanie Munger & Teresa Arnold (Anchorage)
1996 Stephanie Munger & Robin Rodriguez (Anchorage)
1995 Lynn Alexander & Judy Campbell (Anchorage)
1993 Cindy Krieg & Robin Rodriguez (Anchorage)
1992 Judy Campbell & Carla Cuaresma (Anchorage)
1991 Kristi Flores (Fairbanks) & Robin Rodriguez (Anchorage)
1990 Judy Campbell & Lynn Alexander (Anchorage)
1989 Robin Rodriguez (Anchorage) & Kristi Flores (Fairbanks)
1988 Robin Rodriguez (Anchorage) & Kristi Flores (Fairbanks)
1987 Robin Rodriguez & Jan Kilpatrick (Anchorage)
1986 Gail Ferguson & Laurel Stevens (Anchorage)
1985 Judy Campbell & Robin Rodriguez (Anchorage)
1983 Jan Kilpatrick & Robin Rodriguez (Anchorage)
1981 Marge Nestor & Lou Fuzzard (Fairbanks)

Women’s B

2007 Jenny Philip & Jackie Seiffert (B/C) (Anchorage)
1997 Joyce Melchert & Michelle Kenley (Anchorage)
1993 Shirley Horn & Maria Million (Anchorage)
1992 Lisa Hacker & Danielle Smith (Wasilla)
1991 Lisa Hacker & Danielle Smith (Wasilla)
1990 Colleen Wagstaff & Jodee Dobson (Anchorage)
1986 Stean & Belinda Mehischmidt (Anchorage)
1985 Eliane Thomas & Carla Cuaresma (Anchorage)

Women’s C

2002 Linda Bateman & Sheila McSherry (Anchorage)

Women’s D

2000 Ashley Brown & Rusty Joiner

Junior’s 8 & Under

1998 Miguel Martinez (Anchorage) & Jonathan Reddy (Fairbanks)

Juniors 12 & under

2013 Lauren Robertson & Garrin McCarty (Juniors Int)
1997 Nick Arturo (Anchorage) & Bobby Hansen (Fairbanks)

Juniors 14 & under

2018 Daniel Law &  Isaac Forsythe (Blind Draw)

2015 Jake Wright & Jace Cuaresma (Blind Draw)
2014 Lucas Keaveny & Caleb Law (Blind Draw)
2013 Matthew Anderson & Billy Fischer (Juniors Advance)
2012 Anthony Maldonado & Brayden Harding (Anchorage) (Blind Draw)
2011 Kaleb Strawn & Tyler Strawn (Anchorage) (Blind Draw)
2010 Sterling Doner & Brayden Harding (Anchorage) (Blind Draw)
2006 Sheila McSherry & Jasper Jackson (Blind Draw) (Anchorage)
2004 Steve Norris & Mike Sweeney (Fairbanks) (18 & U)
2003 Nick Arturo & Jorge Roman (18 & U) (Anchorage)
1998 Brandon Callihan & Nick Arturo (Anchorage)

Junior Mixed

2013 Lauren Robertson & Gabe Strawn (Anchorage)

 

bar