2005 Four Wall Turkey Brawl

 

bar

 

4wallturkeybrawl01

(1) Michelle Earl watches as (3) Becky Bailey shoots a Backhand shot
Michelle went on for the win in the Women’s Open Final.

2005 Four Wall Turkey Brawl
The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
November 10-13, 2005

 

The Alaska Club Midtown in Anchorage hosted the 2005 Four Wall Turkey Brawl November 10th through Sunday, November 13th. This was the 4th Tournament of the “Alaskan Season” and so far there have been 4 different winners in the Men’s Open division. (1) Jim Derks took the win over (10) Matt Howell of Fairbanks in a very exciting 11-10 tiebreaker. Well, Jim never dropped a game leading to the finals, Matt fought through 3 tiebreakers taking out (7) Ken Williams 11-10, (2) Jesse Keaveny 11-9, and (3) Brandon Cuaresma 11-9. The Women’s Open Final looked a little different this time around with (3) Becky Bailey making her first appearance in the finals ready to take on (1) Michelle Earl. Michelle took the win in two straight games 15-10, 15-3. Full-size Turkey’s were given to all finalist while 3rd place & Consolation winners received cornish hens.

 

bar

 

Women’s “Open” Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: (1) Michelle Earl
2nd Place: (3) Becky Bailey
3rd Place: (2) Janice Vosika
Consolation: Kathy Wisthoff

 

Women’s “B/C” Singles Round Robin
View the complete Drawsheet

1st Place: Theresa McSherry
2nd Place: Sheila McSherry
3rd Place: Carolyn Knowles
4th Place: Melissa Hesselbach
5th Place: Sarah McClelland

 

Men’s “Open” Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: (1) Jim Derks
2nd Place: (10) Matt Howell (Fairbanks)
3rd Place: Not Played
Consolation: (7) Ken Williams

 

Men’s “A” Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: (1) Steven Stewart
2nd Place: (2) John Collins
3rd Place: (3) Dave Bruchhauser
Consolation: Jim Weingartner

 

Men’s “B” Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: (1) Ray Eiley
2nd Place: (2) Chris Smole
3rd Place: (4) Robert Wright
Consolation: Nate McCoy

 

Men’s “C” Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: Jim Nigh
2nd Place: Shawn Silverthorne
3rd Place: (3) John Woodall
Consolation: (2) Ron Jones

 

Men’s “Open”25+ Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: (1) Keith Boice
2nd Place: (2) Chris Smole
3rd Place: (3) Ray Eiley
Consolation: Ron Jones

 

Men’s “Open”45+ Singles
View the complete Drawsheet

1st Place: Ben Cuaresma
2nd Place: Jay Wisthoff
3rd Place: (1) Felix Martinez
Consolation: Dave Bruchhauser

 

Junior’s “8 & Under” Round Robin
View the complete Drawsheet

1st Place: Cody Bailey
2nd Place: Arthur Will Miller
3rd Place: Kyle Bremont

 

Junior’s “18 & Under” Round Robin
View the complete Drawsheet

1st Place: Erik Amundson
2nd Place: Wesley Bernier
3rd Place: Sheila McSherry
4th Place: Robert Miller
5th Place: Barbara Bernier

 

Men’s “Open/A” Doubles
View the complete Drawsheet

1st Place: (4) Steve Deaton & Tony Piper
2nd Place: (2) Brandon Cuaresma & Keith Boice
3rd Place: (1) Jesse Keaveny & Nick Arturo
Consolation: Jon Davis & Ken Williams

 

Men’s “B/C” Doubles Round Robin
View the complete Drawsheet

1st Place: John Craft & Nassar Cheema
2nd Place: Robert Wright & Greg Earl
3rd Place: Jim Nigh & Shawn Silverthorne
4th Place: Chris Smole & Nate McCoy

 

Mixed “Open/A” Doubles
View the complete Drawsheet

1st Place: (3) Michelle Earl & Brandon Cuaresma
2nd Place: (5) Pam Barnes & Robert Bailey
3rd Place: (1) Janice Vosika & Jim Derks
Consolation: (4) Tiffany France & Robert Gunther

 

 

bar