2004 Alaska State Singles

 

bar

 

college_fjords


“The Beautiful College Fjords”

 

2004 Alaska State Singles Racquetball Tournament
The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
March 31 – April 4, 2004

 

In a Double Elimination format, Michelle Poage came out the Winner over Robin Rodriguez in the Women’s Open division. In the Men’s Open, the Top spots went to Fairbanks players, With Jimmy Lowe taking the win over Justin Campbell with Brandon Cuaresma finishing 3rd. The Men’s A final came down to a Father and Son doing battle for the title, Brent Paul took the win in an 11-9 tie breaker over Son Robert.
bar
Women’s “Open” Double Elimination
View Complete Drawsheet


1st Place: Michelle Poage
2nd Place: Robin Rodriguez
3rd Place: Leda Evans
4th Place: Oliva Brito


Women’s “B”
View Complete Drawsheet


1st Place: Shelly Laukitis (Homer)
2nd Place: (1) Tiffany France
3rd Place: Cindy Walton (Kodiak)
Consolation: Sheila McSherry


Women’s “C”
View Complete Drawsheet


1st Place: Toni Hackney
2nd Place: Debra Kinn
3rd Place: Kikilia Jones
Consolation: Jennifer Heindl (Fairbanks)


Women’s “All Age” Round Robin
View Complete Drawsheet


1st Place: Robin Rodriguez
2nd Place: Olivia Brito
3rd Place: Cindy Walton


Mens “Open”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) Jimmy Lowe (Fairbanks)
2nd Place: (6) Justin Campbell (Fairbanks)
3rd Place: Brandon Cuaresma
Consolation: (2) Jim Hage (Fairbanks)


Men’s “A”
View Complete Drawsheet


1st Place: (3) Brent Paul (Fairbanks)
2nd Place: Robert Paul (Fairbanks)
3rd Place: (2) Chris Morton
Consolation: (4) Scott Pillans (Kodiak)


Men’s “B”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) Kevin Batters
2nd Place: (6) Peter Seiffert
3rd Place: Jim Weingartner
Consolation: Arnold Akers


Men’s “C”
View Complete Drawsheet


1st Place: John Saucedo (Fairbanks)
2nd Place: Keith Anderson (Little ACE)
3rd Place: Dave Burlingame
Consolation: Robert Myers


Men’s “D”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) John Woodall
2nd Place: Miguel Martinez
3rd Place: Ryan Cox
Consolation: Trevor Davis


Men’s “19+ Open/A”
View Complete Drawsheet


1st Place: (3) Justin Campbell (Fairbanks)
2nd Place: (8) Dave Sivigliano (Fairbanks)
3rd Place: (2) Robert Branham (Fairbanks)
Consolation: Antonio Portillo


Men’s “40+ Open/A”
View Complete Drawsheet


1st Place: (3) Jim Derks
2nd Place: Brent Paul (Fairbanks)
3rd Place: (2) Craig Walton (Kodiak)
Consolation: Scott Pillians (Kodiak)


Men’s “45+ Open/A”
View Complete Drawsheet


1st Place: (2) Shane McAfee (Fairbanks)
2nd Place: (1) Jim Hage (Fairbanks)
3rd Place: Jeff Sandys
Consolation: Dave Bruchhauser


Men’s “19+ B/C”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) Peter Seiffert
2nd Place: Keith Anderson
3rd Place: Matt Hegge
Consolation: John Saucedo


Men’s “40+ B/C”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) Kevin Batters
2nd Place: (6) Arnold Akers
3rd Place: Skip Minder
Consolation: Bob Ihrig


Juniors “10 & Under”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) Jasper Jackson
2nd Place: Robert Miller
3rd Place: Zane Burgess
Consolation: Dylan Poage


Juniors “12 & Under” Round Robin
View Complete Drawsheet


1st Place: Miguel Martinez
2nd Place: Steve Pillans (Kodiak)
2nd Place: Darin Gilman
2nd Place: Zach Burgess


Juniors “14 & Under” Round Robin
View Complete Drawsheet


1st Place: Joshua Branham (Fairbanks)
2nd Place: David Norris (Fairbanks)
3rd Place: Ryan Cox
4th Place: Trevor Davis


Juniors “16 & Under”
View Complete Drawsheet


1st Place: (1) Nick Arturo
2nd Place: Andrew Branham (Fairbanks)
3rd Place: Steven Norris (Fairbanks)
Consolation: Mike Sweeney (Fairbanks)


Juniors “18 & Under”
View Complete Drawsheet


1st Place: Robert Paul (Fairbanks)
2nd Place: Merrill Powers (Fairbanks)
3rd Place: (1) Jorge Roman
Consolation: Theresa McSherry
bar