2003 Alaska State Singles

2003 Alaska State Singles Racquetball Tournament

The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
April 9-13, 2003

 

Women’s “Open” Round Robin
1st Place: Michele Poage
2nd Place: Becky Bailey
3rd Place: Robin Rodriguez

 

Women’s “B” Round Robin
1st Place: Olivia Brito (Kodiak)
2nd Place: Cindy Walton (Kodiak)
3rd Place: Shannon Murray

 

Women’s “C”
1st Place: Stephanie Schwantes
2nd Place: Sheila McSherry
3rd Place: (1) Theresa McSherry
Consolation: Jacqueline Duran (Fairbanks)

 

Men’s “Open”
1st Place: (1) Shane McAfee (Fairbanks)
2nd Place: (6) Jim Hage (Fairbanks)
3rd Place: (5) Steve Deaton
Consolation: Sunji Spencer

 

Men’s “AA”
1st Place: Larry Campbell
2nd Place: Craig Walton (Kodiak)
3rd Place: Tom Hood

 

Men’s “A”
1st Place: (1) Steve Garcia (Juneau)
2nd Place: Clifton Watkins
3rd Place: Brent Paul (Fairbanks)
Consolation: Fredrick Pedro

 

Men’s “B”
1st Place: Buck Laukitis (Homer)
2nd Place: Eli Sosa (Fairbanks)
3rd Place: John Craft
Consolation: Robbie Paul (Fairbanks)

 

Men’s “C”
1st Place: Sanjay Talwar
2nd Place: Aaron Henry
3rd Place: Steven Norris (Fairbanks)
Consolation: Tony Olazabal (Kodiak)

 

Men’s “D”
1st Place: Keith Anderson
2nd Place: Charlie Klever
3rd Place: Clark Hansen
Consolation: Mike Sweeney

 

Men’s “24 & Under” Round Robin
1st Place: Jesse Keaveny
2nd Place: Leon Ruotsalainen (Kodiak)
3rd Place: Keith Anderson
Consolation: Anthony Lamoureaux (Fairbanks)

 

Men’s “25+ Open”
1st Place: Larry Campbell
2nd Place: (1) Brandon Cuaresma
3rd Place: Tom Hood
Consolation: (3) Josh Wood

 

Men’s “35+ Open”
1st Place: Kelly King (Juneau)
2nd Place: (2) Steve Garcia (Juneau)
3rd Place: (1) Rob Branham (Fairbanks)
Consolation: Scott Pillans

 

Men’s “40+ Open”
1st Place: (1) Tony Piper
2nd Place: Craig Walton (Kodiak)
3rd Place: (4) Jimmy Stewart
Consolation: David Cruz

 

Men’s “45+ Open” Round Robin
1st Place: Shane McAfee (Fairbanks)
2nd Place: Jim Hage (Fairbanks)
3rd Place: Steve Deaton

 

Men’s “25+ B/C” Round Robin
1st Place: Eli Sosa (Fairbanks)
2nd Place: Paton Stott
3rd Place: Antonio Portillo

 

Men’s “40+ B/C”Round Robin
1st Place: Jeff Huber
2nd Place: Richard Rosen
3rd Place: Tony Olazabal (Kodiak)

 

Men’s “45+ B/C”Round Robin
1st Place: Jim Weingartner
2nd Place: Don Roach (Fairbanks)
3rd Place: Denny Wood

 

Men’s “50+ B/C”Round Robin
1st Place: Skip Minder
2nd Place: Bob Ihrig
3rd Place: John Craft

 

Juniors “8 & Under”
1st Place: (1) Jasper Jackson
2nd Place: Brittany Garcia (Juneau)
3rd Place: Treat Hage (Fairbanks)
Consolation: Zion Burges

 

Juniors “12 & Under”
1st Place: David Norris (Fairbanks)
2nd Place: (1) Miguel Martinez
3rd Place: Joshua Branham (Fairbanks)
Consolation: Steven Stewart

 

Juniors “14 & Under” Round Robin
1st Place: Clark Hans
2nd Place: Ryan Cox
3rd Place: Chase Van Flein – Hage (Fairbanks)

 

Juniors “16 & Under”
1st Place: (1) Nick Arturo
2nd Place: Jack Paul (Fairbanks)
3rd Place: Corey Gronn (Kodiak)
Consolation: Mike Sweeney

 

Juniors “18 & Under” Round Robin
1st Place: Sunji Spencer (Fairbanks)
2nd Place: Robbie Paul (Fairbanks)
3rd Place: Rushi Lerman – Tan