2001 Splats on Ice

2001 “Splats on Ice”

The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
Jan. 19-14, 2001
Final Results (Sunday)


Women’s”C/D”
1st Place: Tomoko Martinez
defeated
Shannon Murray
15-0, 15-0


3rd Place: Linda Whitney
defeated
Lynne Snifka
15-13, 11-15, 11-5


Consolation: Debra Kinn
defeated
Deanne Hopewell
15-14, 15-9


Mens”Open”
1st Place: Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Jesse Keaveny
15-14, 15-8


3rd Place: Jim Derks
defeated
Dave Sivigliano (Fbks)
14-15, 15-8, 11-10


Consolation: Robby Gunther
defeated
Josh Wood
15-10, 15-5


Mens”A”
1st Place: Jim Black
defeated
Josh Wood
15-14, 15-12


3rd Place: Jerry Taylor
defeated
Warren Bailey
15-8, 15-13


Consolation: Ross Amundson
defeated
Tony Arturo
7-15, 15-8, 11-3


Men’s”B”
1st Place: Chris Reppel
defeated
John Murnan
12-15, 15-1, 11-3


3rd Place: Steve Amundson
defeated
Justin Nordine
15-10, 15-8


Consolation: Brad Wilson
defeated
Joe Hurliman
5-15, 15-2, 11-6


Men’s”C”
1st Place: Tim Johnson
defeated
Jackie Bennett
15-5, 15-11


3rd Place: Jeff Huber
defeated
Peter Seiffert
15-13, 15-7


Consolation: Dana Nordine
defeated
Mike Adams
15-10, 15-14


Men’s”D”
1st Place: Paton Stott
defeated
Mark Johnson
15-9, 15-9


3rd Place: Mike Pannone
defeated
Ryan Sewers
15-10, 15-10


Consolation: Brent Collins
defeated
Miguel Martinez
15-2, 15-11


Mens”25+ Open/A”
1st Place: Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Randy Beltz
Injury Forefit


3rd Place: Tom Hood
defeated
Robert Bailey
15-11, 15-12


Consolation: Paul Solomonson
defeated
John Collins
15-7, 15-11


Mens”35+ B/C”
1st Place: Tim Johnson
defeated
John Murnan
14-15, 15-12, 11-3


3rd Place: Jeff Huber
defeated
Al Trbovich
15-9, 15-13


Consolation: David Chamberlain
defeated
Dwight Greene
12-15, 15-0, 11-0


Mens”40+ Open/A”
1st Place: Christer Linden
defeated
Felix Martinez
15-5, 15-8


3rd Place: Tony Piper
defeated
Jerry Taylor
15-4, 15-8


Consolation: Tim Keaveny Sr.
defeated
Willy Stone
15-9, 15-8


Juniors Boys”18 & Under”
1st Place: Ryan Kofoid
defeated
Ross Amundson
15-14, 15-14


3rd Place: Justin Nordine
defeated
Cliff Caldwell
15-3, 15-4


Consolation: Nick Enslow
defeated
Deanne Hopewell
15-3, 15-8


Juniors Boys”14 & Under”
1st Place: Brandon Callihan
defeated
Chris Reppel
14-15, 15-1, 11-9


3rd Place: Jonathan Weindel
defeated
Colton Lipka
15-5, 15-11


Consolation: Mike Pannone
defeated
Brandon Collins
15-4, 15-6


Juniors”10 & Under”
1st Place: Miguel Martinez
defeated
Josh Collins
15-7, 15-8


3rd Place: Abriel Tacaca
defeated
Zach Burgess
12-15, 15-13, 11-7


Mens”Open” Doubles
1st Place:Dave Sivigliano & Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Jesse Keaveny & Jonthan Munger
15-8, 15-8


3rd Place: Randy Beltz & Felix Martinez
defeated
Tim Keaveny Sr. & Brandon Callihan
15-7, 15-11


Consolation: Ryan Kofoid & Ross Amundson
defeated
Justin Nordine & Brad Wilson
15-3, 15-3


Mixed”Open” Doubles
1st Place: Dave Sivigliano & Robin Rodriguez
defeated
Jon Munger & Stephanie Munger
12-15, 15-8, 11-0


Mixed”C/D” Doubles
1st Place: Phil Cunningham & Jackie Bennett (EAFB)
defeated
Mike Adams & Linda Bateman
12-15, 15-2, 11-2


Mens”A/B” Doubles
1st Place: Josh Wood & Robert Bailey
defeated
Larry Duran & Warren Bailey
14-15, 15-9, 11-9


3rd Place: Tony Arturo & John Collins
defeated
Robin Rodriguez & Michell Poage
15-12, 15-10


Consolation: Ryan Kofoid & Ross Amundson
defeated
Justin Nordine & Brad Wilson
15-3, 15-3


Mens”C/D” Doubles
1st Place: David Keith & Dana Nordine
defeated
Peter Seiffert & Paton Stott
15-14, 15-14


3rd Place: Steve Arturo & Mike Adams
defeated
Becky Bailey & Terri Adkins
15-13, 15-9

Saturday’s Results


Women’s”D”


Consolation Results
Deanne Hopewell
defeated
Wandee Seiffert
11-7, 11-7


Debra Kinn
defeated
Krystal Walthour
9-11, 11-10, 11-8


Mens”Open”
Jesse Keaveny
defeated
Dave Sivigliano (Fbks)
15-11, 15-10


Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Jim Derks
15-9, 15-14


Consolation Results


Josh Wood
defeated
Stephanie Munger
11-10, 11-10


Robby Gunther
defeated
Christer Linden
11-4, 11-2


Stephanie Munger
defeated
David Matta
11-0, 11-0


Mens”A”
Josh Wood
defeated
Warren Bailey
14-15, 15-10, 11-9


Consolation Results


John Collins
defeated
Vicky Oberly
11-3, 11-7


Robert Bailey
defeated
Willey Stone
11-5, 3-11, 11-10


Tony Arturo
defeated
Paul Solomonson
11-5, 11-6


Ross Amundson
defeated
Ryan Kofoid
11-10, 11-8


Tony Arturo
defeated
Robert Bailey
4-11, 11-7, 11-7


Ross Amundson
defeated
John Collins
11-4, 11-8


Men’s”B”
John Murnan
defeated
Steve Amundson
15-14, 15-5


Chris Reppel
defeated
Justin Nordine
15-9, 15-7


Consolation Results


Joe Hurliman
defeated
Jonathan Wendel
11-7, 11-7


Brad Wilson
defeated
Nick Enslow
9-11, 11-7, 11-6


Men’s”C”
Jackie Bennett (EAFB)
defeated
(1) Peter Seiffert
15-13, 12-15, 11-10


Tim Johnson
defeated
(2) Jeff Huber
15-0, 15-12


Consolation Results


Mike Adams
defeated
Colton Lipka
11-15, 10-11, 11-4


Al Trbovich
defeated
Becky Bailey
11-6, 11-9


Dana Nordine
defeated
Cliff Caldwell
11-6, 11-6


Mike Adams
defeated
Al Trbovich
11-6, 5-11, 11-2


Mens”D”


Consolation Results


Brent Collins
defeated
Brandon Collins
11-7, 11-3


Miguel Martinez
defeated
Linda Bateman
11-9, 6-11, 11-10


Mens”25+ Open/A”
(1) Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Tom Hood
15-1, 15-6


Mens”35+ B/C”
Tim Johnson
defeated
Al Trbovich
15-6, 15-7


John Murnan
defeated
Jeff Huber
15-10, 15-5


Consolation Results


Dwight Greene
defeated
Joe Hurliman
11-4, 7-11, 11-9


Mens”40+ Open/A”
Felix Martinez
defeated
(1) Tony Piper
15-14, 15-13


Christer Linden
defeated
Jerry Taylor
15-0, 11-15, 11-2


Consolation Results


Willy Stone
defeated
Warren Bailey
Forefit


Tim Keaveny Sr.
defeated
Dave Maatta
11-8, 11-6


Juniors”10 & Under MB”
Josh Collins
defeated
Zach Burgess
15-3, 15-14


Miguel Martinez
defeated
Abriel Tacaca
15-1, 15-0


Mens”Open” Doubles
Jesse Keaveny & Jonathan Munger
defeated
Tim Keaveny Sr. & Brandon Callihan
15-4, 15-12


Jeff Oathout & Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Randy Beltz & Felix Martinez
15-7, 15-3


Mens”A/B” Doubles
Robert Bailey & Josh Wood
defeated
Tony Arturo & John Collins
9-15, 15-8, 11-10


Larry Duran & Warren Bailey
defeated
Robin Rodriguez & Michelle Poage
8-15, 15-10, 11-1


Consolation Results


Justine Nordine & Brad Wilson
defeated
Stephanie Munger & Vito Ungaro
11-7, 11-9


Mens”C/D” Doubles
Steve Arturo & Mike Adams
defeated
Becky Bailey & Terri Adkins
15-13, 15-9


Peter Seiffert & Daton Stott
defeated
Steve Arturo & Mike Adams
15-14, 15-12


Mixed”C/D” Doubles
Phil Cunningham & Vicki Bennett (EAFB)
defeated
Mike Adams & Linda Bateman
12-15, 15-2, 11-2


Friday’s Results


Mens”Open”
Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Ken Carrajal
15-14, 15-7


Jim Derks
defeated
Felix Martinez
15-7, 15-4


Jesse Keaveny
defeated
Jon Munger
15-1, 15-9


Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Tim Keaveny Sr.
15-5, 15-2


Mens”A”
Jim Black
defeated
Ryan Kofoid
15-11, 15-2