2001 Joyce Melchert Memorial

2001 Joyce Melchert Memorial Racquetball Tournament

The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
Oct 31 – Nov. 4, 2001
We say goodbye and honor the spirit of one of our long-time “Racquetball Family Member’s “Joyce Melchert”. After a year-long battle with breast cancer, and with Family members surrounding her, Joyce passed on July 14, 2001. The Alaska Club in Anchorage has decided to honor Joyce’s life and commitment to racquetball by naming this tournament “The Joyce Melchert Memorial Racquetball Tournament”. There will be many fundraisers held during the tournament to benefit The American Cancer Society. Please take the time to HELP us raise funds for this very important cause.

Final Results:

 

Women’s”A” (Round Robin)
1st Place – Chris McKellar
2nd Place – Cecilia McSherry
3rd Place – Brooke Methonen

 

Women’s”C”
1st Place – Cindi Pannone
2nd Place – (1) Linda Bateman
3rd Place – (3) Shannon Murray
Consolation – (2) Tiffany France

 

Women’s”D”
1st Place – (1) Linda Whitney
2nd Place – Susan Duncan
3rd Place – Paula Delaiarro
Consolation – Luann Nordine

 

Men’s”Open”
1st Place – (1) Jimmy Lowe (Fbks)
2nd Place – (6) Jesse Keaveny
3rd Place – (4) Jim Derks
Consolation – (8) Jim Hage (Fbks)

 

Men’s”AA”
1st Place – Tom Hood
2nd Place – Rik Lepine (Fbks)
3rd Place – Robert Bailey
Consolation – Craig Walton (Kodiak)

 

Men’s”A”
1st Place – (1) Robert Bailey
2nd Place – (2) Jerry Taylor
3rd Place – Zach Jones (Kodiak)
Consolation – Paul Solomonson

 

Men’s”B”
1st Place – David Keith
2nd Place – (2) Stan Throckmorton
3rd Place – (1) Brendan Scanlon (Fbks)
Consolation – Mike Pannone

 

Men’s”C”
1st Place – (3) Peter Seiffert
2nd Place – (4) John Pattee
3rd Place – Paton Stott
Consolation – (1) Dwight Greene

 

Men’s”D” (Round Robin)
1st Place – Tim Winters
2nd Place – Tiffany France

 

Men’s”24 & Under”
1st Place – (2) Jesse Keaveny
2nd Place – (4) Ryan Kofoid
3rd Place – (1) Robby Gunther
Consolation – Chris Limb

 

Men’s”25+ Open/A”
1st Place – (2) Jon Munger
2nd Place – (1) Jim Derks
3rd Place – (4) Rik Lepine (Fbks)
Consolation – (3) Tom Hood

 

Men’s”30+ B/C”
1st Place – Mike Pannone
2nd Place – (1) Stan Throckmorton
3rd Place – David Chamberlin
Consolation – Steve Melchert

 

Men’s”40+ Open/A”
1st Place – (2) Mike Phillips
2nd Place – (1) Tony Piper
3rd Place – Jim Black
Consolation – John Collins

 

Men’s”50+”
1st Place – (2) Ben Cuaresma
2nd Place – (1) Jim Spencer (Fbks)
3rd Place – Match not played
Consolation – Dwayne Melchert

 

Men’s”Open” Doubles
1st Place – (1) Jimmy Lowe & Jim Hage (Fbks)
2nd Place – (2) Jon Munger & Ellis Walthour
3rd Place – (3) Jesse Keaveny & Ryan Kofoid
Consolation – Craig Walton & Zach Jones (Kodiak)

 

Mixed”Open” Doubles
1st Place – (2) Robin Rodriguez & Ellis Walthour
2nd Place – (1) Michelle Poage & Jim Derks
3rd Place – Ynez Slaymaker & Rosie Brown
Consolation – Brooke Methonen & Tim Keaveny

 

Mens”B/C” Doubles
1st Place – Don Roach & Brendan Scanlon (Fbks)
2nd Place – Steve & Mike Melchert
3rd Place – (4) Stan Throckmorton & David Keith
Consolation – (6) Sal Diaz & Mike Pannone

 

Mixed”B/C” Doubles (Round Robin)
1st Place – Paton Stott & Tiffany France
2nd Place – Shannon Murray & Sal Diaz

 

Juniors”8 & Under MB” (Round Robin)
1st Player – Jesse Nichols
2nd Place – Treat Hage (Fbks)

 

Juniors”10 & Under” (Round Robin)
1st Place – Miguel Martinez
2nd Place – Abriel Tacaca
3rd Place – Storm Hage (Fbks)

 

Juniors”14 & Under” (Round Robin)
1st Place – Thersa McSherry
2nd Place – Donald McSherry