2001 Great Alaska Rollout

2001 Great Alaska Rollout

The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
September 5-9, 2001

Final Results (Sunday)

 

 

Women’s”Open” (Round Robin)
1st Place: Ynez Slaymaker (EAFB)
2nd Place: Vicky Oberly
3rd Place: Ly Abbott

 

Women’s”B” (Round Robin)
1st Place: Chris McKellar
2nd Place: Becky Bailey
3rd Place: Brooke Methonen
4th Place: Terri Adkins

 

Women’s”C/D”
1st Place: (2) Shannon Murray
defeated
(1) Linda Bateman
15-10, 15-3

3rd Place: (3) Debra Kinn
defeated
(4) Linda Whitney
Forfeit

Consolation: Pam Thomas
defeated
Wandee Seiffert
Forfeit

 

 

 

Men’s”Open”
1st Place: (1) Jimmy Lowe (Fbks)
defeated
Justin Campbell (Fbks)
15-6, 15-4

3rd Place: (4) Robbie Gunther
defeated
Nick Arturo
15-14, 15-9

Consolation: (2) Jesse Keaveny
defeated
Ryan Kofoid
15-8, 15-14

 

Men’s”AA”
1st Place: Don Bennett (Fbks)
defeated
Tom Hood
15-3, 15-2

3rd Place: Brandon Callihan
defeated
Sunji Spencer (Fbks)
15-8, 11-15, 11-4

Consolation: Jim Spencer (Fbks)
defeated
Robert Bailey
15-6, 15-4

 

Men’s”A”
1st Place: (2) Jerry Taylor
defeated
(1) Robert Bailey
15-5, 15-5

3rd Place: Tony Arturo
defeated
Paul Solomonson (Ft Rich)
15-6, 8-15, 11-10

Consolation: Charlie Pannone
defeated
John Collins
No Score

 

Men’s”B”
1st Place: (2) Warren Bailey
defeated
(1) Brad Wilson
15-10, 15-12

3rd Place: Tim Johnson
defeated
(4) Justin Nordine
15-14, 15-13

Consolation: Mike Gilman
defeated
Ed Simeonoff
6-15, 15-8, 11-7

 

Men’s”C”
1st Place: Mike Pannone
defeated
(2) Elvys Medina
15-12, 14-15, 11-4

3rd Place: (3) Mike Adams
defeated
Larry Astrup
15-9, 15-4

Consolation: (1) John Pattee
defeated
Paton Stott
15-6, 15-7

 

Men’s”D”
1st Place: Bernie Gaulke
defeated
Steve Arturo
15-6, 15-5

3rd Place: Tim Winters
defeated
David King
15-11, 15-14

Consolation: Linda Bateman
defeated
Melvin Stern
15-11, 15-5

 

Men’s”24 & Under”
1st Place: (1) Robbie Gunther
defeated
(2) Ryan Kofoid
15-5, 13-15, 11-2

3rd Place: (3) Brandon Callihan
defeated
(4) Chris Reppel
15-7, 15-13

Consolation: Justin Nordine
defeated
Elvys Medina
15-2, 15-2

 

Men’s”25+ Open/A”
1st Place: Don Bennett (Fbks)
defeated
(4) Tom Hood
13-15, 15-6, 11-2

3rd Place: (1) Tony Piper
defeated
(2) Mike Phillips
9-15, 15-12, 11-6

Consolation: (5) Jay Wisthoff
defeated
John Collins
15-3, 15-2

 

Men’s”35+ B/C”
1st Place: (2) Brad Wilson
defeated
Tim Johnson
1-15, 15-7, 11-9

3rd Place: Mike Gilman
defeated
Larry Astrup
15-8, 15-3

Consolation: David Chamberlain
defeated
Mike Adams
15-8, 15-7

 

Juniors”10 & Under” (Round Robin)
1st Place: Zachary Burgess
2nd Place: Abriel Tacaca

 

Juniors”8 & Under MB” (Round Robin)
1st Place: Jesse Nichols
2nd Place: Zane Burgess
3rd Place: Zion Burgess
4th Place: Liam Oberly

 

Men’s”Open” Doubles
1st Place: (1) Jimmy Lowe & Don Bennett (Fbks)
defeated
(6) Justin Campbell & Sunji Spencer (Fbks)
15-3, 11-15, 11-2

3rd Place: (4) Jim Spencer & Jim Hage (Fbks)
defeated
(2) Jesse Keaveny & Ryan Kofoid
15-7, 11-15, 11-10

Consolation: (5) Tim Keaveny & Tony Piper
defeated
Jay Wisthoff & Telon Bremont
3-15, 15-3, 11-9

 

Mixed”Open” Doubles (Round Robin)
1st Place: Mona & Telon Bremont
2nd Place: Kathy & Jay Wisthoff
3rd Place: Robin Rodriquez & Jim Hage (Fbks)

 

Men’s”B/C” Doubles
1st Place: Chris McKellar & Chris Coursey
defeated
Mike Gilman & Kelly Leaseman
15-8, 15-11

3rd Place: (1) Paton Stott & Mike Adams
defeated
Mike Pannone & Sal Diaz
6-15, 15-8, 11-8

Consolation: Tim Winters & Larry Williams
defeated
(2) John Pattee & Scott Laudon
No Score