2001 Fearsome Four Doubles

Tesoro Ride N’ Shine

Fearsome Four Doubles
The Alaska Club – Midtown
Jan 31 – Feb 4, 2001
Sunday’s Results (Final)


Mens”Open” Doubles
1st: Jesse Keaveny & Jon Munger
defeated
Tony Piper & Christer Linden
15-8, 2-15, 11-1


3rd: Robby Gunther & Mike Phillps
defeated
Felix Martinez & Brandon Cuaresma
15-14, 15-10


Mens”A” Doubles
1st: Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Robert Bailey & Warren Bailey
15-13, 15-5


3rd: Larry Duran & Robin Rodriguez
defeated
Ben Abbott & Paul Solomonson
15-4, 15-10


Men’s”B/C” Doubles
1st: Chet Starkel & Becky Bailey
defeated
David Keith & Dana Nordine
21-16 (if match)


3rd: Dwight Greene & Elvys Medina
defeated
Paton Stott & Peter Seiffert
(No score)


Men’s”D” Doubles
1st: Mike Pannone & Dominick Pannone
defeated
Melvin Stern & Mark Johnston
15-4, 15-4


Mens”25+ Open/A” Doubles
1st: Tony Piper & Christer Linden
defeated
Mike Phillips & Jim Black
15-10, 15-13


3rd: Tom Hood & Robert Bailey
defeated
Tim Keaveny Sr. & Ben Cuaresma
15-12, 15-14


Mens”35+ B/C” Doubles
1st: Dana Nordine & David Keith
defeated
John Pattee & Scott Laudon
15-13, 15-1


Boys”18 & Under” Doubles
1st: Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Chris Reppel & Brandon Callihan
12-15, 15-14, 11-5


3rd: Nick Martin & Nick Enslow
defeated
Justin Nordine & Cliff Caldwell
15-12, 15-11


Juniors”11 & Under” Doubles
1st: Abriel Tacaca & Miguel Martinez
defeated
Josh Collins & Michael Wainer
15-5, 15-11


3rd: Zach Burgess & Zane Burgess


Mixed”Open” Doubles
1st: Robin Rodriguez & Nick Arturo
defeated
Vicky Oberly & Felix Martinez
15-12, 15-10


Mixed”C/D” Doubles
1st: Becky Bailey & Peter Seiffert
defeated
Linda Bateman & Mike Adams
15-6, 15-7


3rd: Tomoko Martinez & Paton Stott
defeated
Cathy Pannone & Mark Johnston
15-9, 15-9


Saturday’s Results


Mens”Open” Doubles
Tony Piper & Christer Linden
defeated
Felix Martinez & Brandon Cuaresma
15-12, 15-10


Tony Piper & Christer Linden
defeated
Robby Gunther & Mike Phillips
15-12, 15-12


Mens”A” Doubles
Robert Bailey & Warren Bailey
defeated
Ben Abbott & Paul Solomonson
15-6, 4-15, 11-3


Robert Bailey & Warren Bailey
defeated
Robin Rodriguez & Larry Duran
15-2, 6-15, 11-0


Men’s”B/C” Doubles
David Keith & Dana Nordine
defeated
Paton Stott & Peter Seiffert
15-1,14-15, 11-6


Chet Starkel & Becky Bailey
defeated
Dwight Greene & Elvys Medina
15-8, 15-10


Mens”D” Doubles
Mike Pannone & Dominick Pannone
defeated
Cathy Pannone & Colleen Anagick
15-1, 15-11


Melvin Stern & Mark Johnston
defeated
Linda Bateman & Tomoko Martinez
14-15, 15-9, 11-4


Mens”25+ Open/A” Doubles
Tom Hood & Robert Bailey
defeated
Tim Keaveny Sr. & Ben Cuaresma
15-12, 15-14


Mike Phillips & Jim Black
defeated
Tom Hood & Robert Bailey
6-15, 15-7, 11-4


Mens”35+ B/C” Doubles
John Pattee & Scott Laudon
defeated
Dwight Greene & Steve Arturo
15-9, 15-3


Boys”18 & Under” Doubles
Nick Martin & Nick Enslow
defeated
Justin Nordine & Cliff Caldwell
15-12, 15-11


Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Nick Martin & Nick Enslow
15-11, 15-3


Juniors”11 & Under” Doubles
Josh Collin & Michael Warner
defeated
Zach Burgess & Zane Burgess
15-11, 15-8


Mixed”C/D” Doubles
Tomoko Martinez & Paton Stott
defeated
Cathy Pannone & Mark Johnston
15-9, 15-9


Linda Bateman & Mike Adams
defeated
Tomoko Martinez & Paton Stott
15-4, 15-8


Friday’s Results


Mens”Open” Doubles
Jesse Keaveny & Jon Munger
defeated
Robby Gunther & Mike Phillips
15-2, 15-3


Felix Martinez & Brandon Cuaresma
defeated
Tom Hood & Jim Black
15-6, 12-15, 11-8


Tony Piper & Christer Linden
defeated
Tim Keaveny Sr. & Brandon Callihan
15-9, 15-3


Mens”A” Doubles
Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Larry Duran & Robin Rodriguez
15-6, 15-12


Ben Abbott & Paul Solomonson
defeated
Ly Abbott (Homer) & Vicky Oberly
15-4, 15-0


Mens”B/C” Doubles
Dwight Greene & Elvys Medina
defeated
Chris Reppel & Jonathan Weindel
15-6, 6-15, 11-4


Chet Starkel & Becky Bailey
defeated
Paton Stott & Peter Seiffert
15-11, 15-7


David Keith & Dana Nordine
defeated
Brad Wilson & Justin Nordine
15-10, 13-15, 11-2


David Keith & Dana Nordine
defeated
Chris Reppel & Jonathan Weindel
15-6, 15-6


Paton Stott & Peter Seiffert
defeated
Scott Laudon & John Pattee
15-6, 15-5


Mens”D” Doubles
Cathy Pannone & Collenn Anagica
defeated
Linda Bateman & Tomoko Martinez
15-9, 6-15, 11-2


Mike Pannone & Dominick Pannone
defeated
Melvin Stern & Mark Johnston
15-4, 15-4


Mens”25+ Open/A” Doubles
Tony Piper & Christer Linden
defeated
Mike Phillips & Jim Black
15-7, 15-8


Tim Keaveny Sr. & Ben Cuaresma
defeated
Warren Bailey & Larry Duran
15-13, 8-15, 11-3


Mens”35+ B/C” Doubles
Dana Nordine & David Keith
defeated
Dwight Greene & Steve Arturo
15-7, 15-4


Boys”18 & Under” Doubles
Chris Reppel & Brandon Callihan
defeated
Ross Amundson & Ryan Kofoid
8-15, 15-14, 11-7


Justin Nordine & Cliff Caldwell
defeated
Mike Pannone & Dominick Pannone
15-14, 15-12


Mixed”Open” Doubles
Vicky Oberly & Felix Martinez
defeated
Ly Abbott (Homer) & Ben Abbott
15-10, 15-10


Robin Rodriguez & Nick Arturo
defeated
Ly Abbott (Homer) & Ben Abbott
15-6, 15-3


Mixed”C/D” Doubles
Becky Bailey & Peter Seiffert
defeated
Linda Bateman & Mike Adams
15-9, 15-6


Cathy Pannone & Mark Johnston
defeated
Sharon Spurgeon & Melvin Stern
15-4, 15-0


Thursday’s Results


Mens”Open” Doubles
Jesse Keaveny & Jon Munger
defeated
Tony Piper & Christer Linden
15-14, 15-7


Robby Gunther & Mike Phillips
defeated
Tim Keaveny Sr. & Brandon Callihan
9-15, 15-5, 11-3


Robby Gunther & Mike Phillips
defeated
Felix Martinez & Brandon Cuaresma
15-14, 15-10


Mens”A” Doubles
Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Ly Abbott (Homer) & Vicky Oberly
15-3, 15-0


Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Robert Bailey & Warren Bailey
15-8, 15-6


Larry Duran & Robin Rodriguez
defeated
Ben Abbott & Paul Solomonson
No Score


Mens”B/C” Doubles
Chris Reppel & Jonathan Weindel
defeated
Brad Wilson & Justin Nordine
15-2, 15-11


Dwight Greene & Elvys Medina
defeated
Scott Laudon & John Pattee
11-15, 15-9, 11-7


Chet Starkel & Becky Bailey
defeated
David Keith & Dana Nordine
15-12, 15-10


Scott Laudon & John Pattee
defeated
Steve Arturo & Mike Adams
15-8, 15-5


Mens”D” Doubles
Mike Pannone & Dominick Pannone
defeated
Linda Bateman & Tomoko Martinez
15-2, 15-11


Melvin Stern & Mark Johnston
defeated
Cathy Pannone & Colleen Anagica
15-5, 15-7


Mens”25+ Open/A” Doubles
Tony Piper & Christer Linden
defeated
Tom Hood & Robert Bailey
15-2, 15-10


Mike Phillips & Jim Black
defeated
Tim Keaveny Sr. & Ben Cuaresma
15-11, 15-9


Boys”18 & Under” Doubles
Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Nick Martin & Nick Enslow
15-3, 15-7


Chris Reppel & Brandon Callihan
defeated
Justin Nordine & Cliff Caldwell
15-5, 15-1


Mixed”C/D” Doubles
Linda Bateman & Mike Adams
defeated
Tomoko Martinez & Paton Stott
11-15, 15-11, 11-7


Becky Bailey & Peter Seiffert
defeated
Cathy Pannone & Mark Johnston
15-2, 15-5


Wednesday’s Results


Mens”25 + Open/A” Doubles
Tony Piper & Christer Linden
defeated
Tom Hood & Jim Black
7-15, 15-1, 11-1


Mens”B/C” Doubles
Dwight Greene & Elvys Medina
defeated
Scott Laudon & John Pattee
11-5, 15-9, 11-7


Paton Stott & Peter Seiffert
defeated
Mike Adams & Steve Arturo
15-10, 11-15, 11-2


Boys”18 & Under” Doubles
Nick Enslow & Nick Martin
defeated
Mike Pannone & Dominick Pannone
15-6, 15-9


Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Nick Enslow & Nick Martin
15-3, 15-7


Boys”11 & Under” Doubles
Abriel Tacaca & Miguel Martinez
defeated
Zack Burgess & Zane Burgess
15-4, 15-3


Mixed”C/D” Doubles
Tomoko Martinez & Paton Stott
defeated
Sharon Spurgeon & Melvin Stern
15-2, 15-3