2001 Crack, Splat, & Roll

2001 Crack, Splat, & Roll

The Alaska Club – East
Anchorage, Alaska
Oct. 3-7, 2001

 

 

Final Results (Sunday)

 

 

Women’s”Open”
1st Place: (2) Ynez Slaymaker
defeated
(1) Robin Rodriguez
15-14, 15-12

3rd Place: Becky Bailey
defeated
Brooke Methenon
15-5, 15-13

Consolation: Vicky Oberly
defeated
Kastle Arturo
15-0, 15-10

 

Women’s”C/D”
1st Place: Tiffany France
defeated
(1) Linda Bateman
15-11, 15-13

3rd Place: (2) Shannon Murray
defeated
(4) Tomoko Martinez
15-13, 15-11

Consolation: (3) Debra Kinn
defeated
Vicky Paddock
15-13, 15-12

 

Men’s”Open”
1st Place: (2) Robby Gunther
defeated
(1) Ellis Walthour
15-0, 15-0

3rd Place: (3) Mike Phillips
defeated
(4) Ryan Kofoid
8-15, 15-14, 11-5

Consolation: Tim Keaveny Sr
defeated
Keith Graham
15-0, 15-0

 

Men’s”A”
1st Place: (3) Robert Bailey
defeated
(1) Bill O’Sullivan
9-15, 15-10, 11-3

3rd Place: (2) Jerry Taylor
defeated
(5) Warren Bailey
15-0, 15-0

Consolation: (4) Tony Arturo
defeated
David Maatta
15-0, 15-0

 

Men’s”B”
1st Place: (3) Steve Amundson
defeated
(4) Tim Johnson
15-3, 10-15, 11-6

3rd Place: (1) Brad Wilson
defeated
(2) Stan Throckmorton
15-1, 15-6

Consolation: Bob Ihrig
defeated
Justin Nordine
15-11, 15-11

 

Men’s”C”
1st Place: (2) Mike Pannone
defeated
Sal Diaz
15-8, 15-3

3rd Place: David Chamberlain
defeated
Greg Gibbs
9-15, 15-5, 11-3

Consolation: Al Trbovich
defeated
(1) Dwight Greene
8-15, 15-13, 11-8

 

Men’s”D”
1st Place: Chris Limb
defeated
Tim Winters
15-5, 5-15, 11-9

3rd Place: Debra Kinn
defeated
Mike Clark
15-0, 15-0

Consolation: David King
defeated
Linda Bateman
15-5, 14-15, 11-7

 

Men’s”24 & Under”
1st Place: (1) Robby Gunther
defeated
(2) Ryan Kofoid
15-13, 14-15, 11-6

3rd Place: (4) Chris Reppel
defeated
(3) Brandon Callihan
5-15, 15-9, 11-9

Consolation: (5) Justin Nordine
defeated
Joel Lawrence
15-8, 12-15, 11-9

 

Men’s”25+ Open/A”
1st Place: (1) Tony Piper
defeated
(2) Mike Phillips
15-11, 15-13

3rd Place: (3) Felix Martinez
defeated
(4) Tim Keaveny Sr
15-14, 1-15, 11-1

Consolation: (5) Jerry Taylor
defeated
Tony Arturo
15-11, 15-3

 

Men’s”30+ B/C”
1st Place: (3) Tim Johnson
defeated
(1) Brad Wilson
15-9, 15-4

3rd Place: (2) Stan Throckmorton
defeated
Dwight Greene
15-0, 15-0

Consolation: Paton Stott
defeated
David Chamberlain
15-14, 15-5

 

Juniors”10 & Under” (Round Robin)
1st Place: Miguel Martinez
2nd Place: Abriel Tacaca
3rd Place: Zach Burgess

 

Juniors”8 & Under MB” (Round Robin)
1st Place: Zane Burgess
2nd Place: Jesse Nichols
3rd Place: Zion Burgess