2001 Alaska State Singles

2001 Alaska State Singles

The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
April 4-8, 2001
Sunday’s Final Results


Women’s”Open”
1st Place: Stephanie Munger
defeated
Michelle Poage
15-11, 15-14


3rd Place: Robin Rodriguez
defeated
Vicky Oberly
15-2, 15-5


Consolation: Ly Abbott (Homer)
defeated
Lisi Dunn (Fbks)
15-7, 15-12


Women’s”B/C” (Round Robin)
1st Place: Chris McKellar
defeated
Becky Bailey
15-11, 6-15, 11-2


Women’s”D”
1st Place: Shannon Murray
defeated
Debra Kinn
15-8, 12-15, 11-4


3rd Place: Lynne Snifka
defeated
Tomoko Martinez
15-13, 15-5


Consolation: Tiffany France
15-1, 15-2


Mens”Open”
1st Place: Ellis Walthour
defeated
Shane McAfee (Fbks)
14-15, 15-13, 11-10


3rd Place: Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Dave Sivigliano (Fbks)
14-15, 15-10, 11-6


Consolation: Jim Hage (Fbks)
defeated
Sunji Spencer (Fbks)
15-6, 14-15, 11-1


Mens”AA”
1st Place: Matt Howell (Fbks)
defeated
Rik Lepine (Fbks)
15-13, 15-9


3rd Place: Felix Martinez
defeated
Martial Byrd
15-2, 15-2


Consolation: Tim Keaveny


Mens”A”
1st Place: Craig Walton (Kodiak)
defeated
Josh Wood
15-3, 3-15, 11-8


3rd Place: Ryan Kofoid
defeated
Bill O’Sullivan (EAFB)
15-14, 15-13


Consolation: Tom Hood
defeated
Lee Barkley (Kodiak)
15-6, 15-10


Men’s”B”
1st Place:Scott Pillans (Kodiak)
defeated
Chris Reppel
15-6, 11-15, 11-6


3rd Place: Chet Starkel
defeated
Brad Wilson
15-6, 15-7


Consolation:Eli Sosa (Fbks)
defeated
Steve Amundson
11-15, 15-6, 11-9


Men’s”C”
1st Place: Mike Gilman
defeated
Dwight Greene
15-7, 15-4


3rd Place: Josh Carlstrom
defeated
Vito Ungaro
15-0, 15-0


Consolation: David Chamberlain
defeated
Elvys Medina
15-14, 15-13


Men’s”D”
1st Place: Paton Stott
defeated
Colton Lipka
15-13, 15-12


3rd Place: Mark Johnston
defeated
Chris Callihan
15-11, 15-5


Consolation: Zac Beltz
defeated
David Howell (Fbks)
15-10, 15-7


Mens”24 & Under”
1st Place: Jesse Keaveny
defeated
Robby Gunther
15-7, 15-12


Mens”25+ Open/A”
1st Place: Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Jeff Oathout (Fbks)
15-9, 15-6


3rd Place: Jim Derks
defeated
Randy Beltz
13-15, 15-6, 11-5


Consolation: Jim Black
defeated
Craig Walton (Kodiak)
15-7, 9-15, 11-10


Mens”25+ B/C”
1st Place: Kevin Heck
defeated
Chet Starkel
15-12, 15-13


3rd Place: Eli Sosa (Fbks)
defeated
Guy Lipka
14-15, 15-10, 11-9


Consolation:Frederick Pedro
defeated
Paton Stott
15-1, 15-6


Women’s”25+”
1st Place:Robin Rodriguez
defeated
Ly Abbott (Homer)
15-3, 15-1


3rd Place:Chris McKellar
defeated
Vicky Oberly
15-8, 15-12


Consolation:Lisi Dunn (Fbks)
defeated
Linda Bateman
15-5, 15-5


Mens”40+ Open/A”
1st Place:Shane McAfee (Fbks)
defeated
Ellis Walthour
15-8, 15-9


3rd Place:Jim Hage (Fbks)
defeated
Tony Piper
15-0, 15-0


Consolation:Mike Phillips
defeated
Dan Anderson (Fbks)
15-13, 15-4


Mens”40+ B/C”
1st Place:Scott Pillans (Kodiak)
defeated
Stan Throckmorton
15-2, 15-11


3rd Place:Kelly Leseman
defeated
Al Trbovich
15-0, 11-15, 11-6


Consolation:Mike Gilman
defeated
Ron Woolf
15-4, 0-15, 11-7


Juniors Boys”18 & Under”
1st Place:Ryan Kofoid
defeated
Marcos Howell (Fbks)
15-10, 1-15, 11-10


3rd Place:Ross Amundson
defeated
Nick Martin
15-7, 15-5


Consolation:Kastle Arturo
defeated
Casey Lunsford
15-1, 15-2


Juniors Boys”16 & Under”
1st Place:Matt Howell (Fbks)
defeated
Sunji Spencer (Fbks)
15-9, 15-12


3rd Place:Brandon Callihan
defeated
Chris Reppel
5-15, 15-6, 11-10


Consolation:Justin Nordine
defeated
Colton Lipka
15-0, 15-0


Juniors”10 & Under MB”
1st Place: Miguel Martinez
defeated
Joshua Collins
15-0, 15-5


3rd Place:Abriel Tacaca
defeated
Storm Hage (Fbks)
15-11, 15-7

Saturday’s Results


Women’s”Open”
(1) Stephanie Munger
defeated
Vicky Oberly
15-0, 15-0


(2) Michelle Poage
defeated
(3) Robin Rodriguez
15-10, 13-15, 11-6


Consolation Matches


Ly Abbott (Homer)
defeated
Kastle Arturo
11-15,15-7,11-4


Women’s”B/C”
Chris McKellar
defeated
Becky Bailey
15-11,6-15,11-2


Becky Bailey
defeated
Linda Bateman
15-1, 15-1


Chris McKellar
defeated
Brook Methonen
4-15, 15-13, 11-3


Women’s”D”
(2) Lynne Snifka
defeated
(1) Tomoko Martinez
Injury Forfeit


(3) Shannon Murray
defeated
(4) Debra Kinn
15-8, 12-15,11-4


Consolation Matches


Tiffany France
defeated
Cathy Pannone
11-1,11-1


Women’s”25+”
Robin Rodriguez
defeated
Chris McKellar
15-5,15-6


Ly Abbott (Homer)
defeated
Vicky Oberly
15-13,11-15,11-3


Consolation Matches


Lisi Dunn (Fbks)
defeated
Terri Adkins
11-6,11-7


Linda Bateman
defeated
Cathy Pannone
11-4,11-6


Mens”Open”
(5) Shane McAfee (Fbks)
defeated
(1) Jeff Oathout (Fbks)
15-11,6-15,11-3


(2) Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
(7) Jonathon Munger
15-12,13-15,11-4


(3) Ellis Walthour
defeated
(2) Dave Sivigliano (Fbks)
15-7, 2-15, 11-5


Consolation Matches


Sunji Spencer (Fbks)
defeated
Randy Beltz
15-9, 15-2


Jesse Keaveny
defeated
Marcos Howell (Fbks)
11-5, 0-11, 11-3


Sunji Spencer (Fbks)
defeated
Tony Piper
11-6, 11-5


Jim Hage (Fbks)
defeated
Jesse Keaveny
8-11, 11-9, 11-9


Mens”AA”
Rik Lepine (Fbks)
defeated
Tim Keaveny
15-12,15-12


Rik Lepine (Fbks)
defeated
Felix Martinez
15-7, 4-15, 11-9


Matt Howell (Fbks)
defeated
Martial Byrd
15-0, 15-1


Mens”A”
(3) Josh Wood
defeated
(7) Ryan Kofoid
15-9,15-7


Craig Walton (Kodiak)
defeated
(8) Bill O’Sullivan (EAFB)
15-11,15-14


Consolation Matches


Ross Amundson
defeated
Tony Arturo
11-0, 11-0


Brandon Callihan
defeated
Robert Bailey
11-0, 11-0


Tom Hood
defeated
Dan Anderson (Fbks)
11-10, 11-8


Tom Hood
defeated
Jerry Taylor
11-0, 11-0


Lee Barkely (Kodiak)
defeated
Carl Reedy
11-3, 11-8


Mens”B”
Scott Pillans (Kodiak)
defeated
Chet Starkel
15-14.15-11


(1) Chris Reppel
defeated
Brad Wilson
15-5,15-6


Consolation Matches


Eli Sosa (Fbks)
defeated
Fred Pedro
11-8,11-8


Steve Ammundson
defeated
Ron Woolf
11-7,9-11,11-1


Eli Sosa (Fbks)
defeated
Kelly Leaseman
11-8,6-11,11-4


Fred Pedro
defeated
Dave Carlstrom
11-3, 11-1


Steve Ammundson
defeated
Scott Anderson