2000 Valentine’s Doubles

2000 Valentine’s Doubles

The Alaska Club – Midtown
February 9 – 13, 2000
“Sunday’s Results”


Mens”Open”
1st: Ellis Walthour & Keith Boice
defeated
Jesse Keaveny & Jonathan Munger
12-15, 15-8, 11-0


3rd: Kelly King & Josh Horst
defeated
Christer Linden & Tony Piper
14-15, 15-13, 11-7


Cons: Felix Martinez & Tim Keaveny Sr.
defeated
Mike Hovanec & Mike Barfield
15-13, 15-9


Mens”A
1st: Tom Hood & Larry Duran
defeated
Stephanie Munger & Nick Arturo
10-15, 15-0, 11-7


3rd: Art High & Joel Doner
defeated
Josh Wood & Matt Pratt
15-12, 15-11


Cons: Jerry Taylor & Leda Evans
defeated
Michelle Poage & Robin Rodriguez
12-15, 15-9, 11-1


Men’s”B
1st: Warren Bailey & Robert Bailey
defeated
Scott Pillans & Craig Walton
1-15, 15-10, 11-5


3rd: Dean Strunk & Tony Arturo
defeated
Jim Black & Thomas Steed
15-0, 15-0


Cons: Steve Amundson & Ross Amundson
defeated
Bob Hanson & Bobby Hanson
15-9, 15-11


Men’s”C”
1st: Nick Enslow & Ryan Kofoid
defeated
John Pattee & Vito Ungaro
15-9, 15-10


Men’s”D”
1st: Mike Adams & Steve Arturo
defeated
Justin Nordine & Phil Lindeke
14-15, 15-14, 11-3


3rd: Dwight Greene & Dana Nordine
defeated
Elvys Medine & Mike Pannone
15-11, 15-0


Cons: Becky Bailey & Chris McElroy
defeated
Melvin Stern & Paton Stott
15-6, 15-2


Mens”25+ Open/A”
1st: Tim Keaveny Sr. & Felix Martinez
defeated
Tony Rosales & Grant Anderson

15-10, 11-15, 11-10


Men’s”35+”
1st: Warren Bailey & Thomas Steed
defeated
Craig Walton & Scott Pillans
9-15, 15-14, 11-10


Mixed”Open”
1st: Michelle Poage & Jim Derks
defeated
Robin Rodriguez & Ellis Walthour
10-15, 15-14, 11-4


3rd: Stephanie Munger & Jonathan Munger
defeated
Leda Evans & Christer Linden
15-4, 12-15, 11-2


Cons: Kastle Arturo & Jesse Keaveny
defeated
Ellie Swanson & Josh Wood

Mixed”B/C”
1st: Chris McKellar & Tony Arturo
defeated
Becky Bailey & Robert Bailey
15-8, 15-6


3rd: Cecilia McSherry & Steve Arturo
defeated
Stacie Cladouhos & Joe Cladouhos
15-2, 15-8


Cons: Linda Bateman & Mike Adams
defeated
Chelsey Scruggs & Jim Scruggs
15-2, 15-6


Girls”18 & Under”
1st: Brittany Shea & Lindsey Hennings
defeated
Theresa McSherry & Sheila McSherry

10-15, 15-1, 11-4


Boys”18 & Under”
1st: Ross Amundson & Ryan Kofoid
defeated
Nick Enslow & Chris Reppel
15-6, 15-1


3rd: Justin Nordine & Phil Lindeke
defeated
Ross Amundson & Mike Wegscheider

15-0, 15-0


Mixed”18″
1st: Kastle Arturo & Bobby Hanson
defeated
Ellie Swanson & Nick Kirschbaum
15-2, 15-5

“Saturday’s Results”


Mens”Open”
(1) Jesse Keaveny & Jon Munger
defeated
Kelly King & Josh Horst
15-7, 15-4


Cons. Mike Hovanec & Mike Barfield
defeated
Tony Rosales & Grant Anderson
11-10, 11-9


Mens”A
Stephanie Munger & Nick Arturo
defeated
(2) Josh Wood & Matt Pratt
15-12, 2-15, 11-3


Art High & Joe Doner
defeated
(4) Michelle Poage & Robin Rodriguez
10-15, 15-2, 11-5


(1) Tom Hood & Larry Duran
defeated
Art High & Joel Doner
15-11, 8-15, 11-6


Men’s”B
(2) Scott Pillans & Craig Walton
defeated
(3) Jim Black & Thomas Steed
15-7, 15-8


Bob Hanson & Bobby Hanson
defeated
Eberhard Brunner & Stan Throckmorton
11-2, 11-7


Men’s”C”
Vito Ungaro & John Pattee
defeated
John Reppel & Chris Reppel
15-2, 15-6


Nick Enslow & Ryan Kofoid
defeated
R.F. Fernandez & Foxy Hanners
15-5, 15-7


Men’s”D”
Becky Bailey & Chris McElroy
defeated
Melvin Stern & Paton Stott
15-6, 15-2


Mens”25+ Open/A”
Felix Martinez & Tim Keaveny Sr.
defeated
Tony Rosales & Grant Anderson
15-10, 11-15, 11-10


Men’s”35+”
John Pattee & Vito Ungaro
defeated
R.F. Fernandez & Foxy Hanners
15-13, 15-6


Mixed”Open”
(4) Jim Derks & Michelle Poage
defeated
(1) Jon Munger & Stephanie Munger
15-5, 10-15, 11-9


(2) Ellis Walthour & Robin Rodriguez
defeated
Leda Evans & Christer Linden
15-2, 15-2


Mixed”B/C”
Linda Bateman & Mike Adams
defeated
Chelsey Scrubbs & Jim Scrubbs
15-2, 15-6


Girls”18 & Under”
Theresa McSherry & Sheila McSherry
defeated
Megan Killary & Molly Weingartner

15-11, 15-7


Brittany Shea & Lindsey Hennings
defeated
Megan Killary & Molly Weingartner

15-1, 15-8


Boys”18 & Under”
Steve Caruth & Nick Kirschbaum
defeated
Cliff Caldwell & Chris Koski
15-7, 15-5


Mixed”18″
Kastle Arturo & Bobby Hanson
defeated
Rebecca Frain & Cliff Caldwell
15-7, 15-1


Ellie Swanson & Nick Kirschbaum
defeated
Brittany Peck & Matt Murphy
15-8, 12-15, 11-0

“Wednesday’s Results”


Mens”Open”
Christer Linden & Tony Piper
defeated
Grant Anderson & Tony Rosales
15-8, 15-11


Men’s”B
(4) Dean Strunk & Tony Arturo
defeated
Ross Amundson & Steve Amundson
10-15, 15-10, 11-10


(3) Thomas Steed & Jim Black
defeated
Stan Throckmorton & Eberhard Brunner
15-12, 15-7


Men’s”C”
Ryan Kofoid & Nick Enslow
defeated
John Pattee & Vito Ungaro
15-9, 15-10


Men’s”D”
Elvys Medina & Mikey Pannone
defeated
Becky Bailey & Chris McElroy
9-15, 15-9, 11-4


Mens”25+ Open/A”
Tony Rosales & Grant Anderson
defeated
John Neill & Tom Lawson
15-10, 15-11


Mixed”B/C”
Stacie Cladouhous & Joe Cladouhous
defeated
Chelsey Scruggs & Jim Scruggs
15-12, 15-14


Girls”18 & Under”
Brittany Shea & Lindsey Hennings
defeated
Sheila McSherry & Theresa McSherry
15-10, 1-15, 11-4


Megan Killary & Molly Weingartner
defeated
Kristie Allen & Ruth Hill
15-4, 14-15, 11-9


Boys”18 & Under”
Patrick Amundson & Mike Wegscheider
defeated
Cliff Caldwell & Chris Koski
15-10, 15-14


Justin Nordine & Phil Lindeke
defeated
Nick Kirschbaum & Steve Caruth
15-4, 15-6