2000 US Junior Olympic

2000 US Junior Olympic

Racquetball Championships
Minneapolis, Mn

Miguel Martinez & Brandon Callihan

 

 

 

Listed below are all the Alaskan player’s results from the US Junior Nationals.

 

Kastle Arturo – Anchorage

 

Girls 14 Singles

 

1st Round -VS- Adrienne Fisher [1], Dayton, OH – Lost
15-0; 15-2
Drop to RED
1st Round -VS- Taryn McDonough, Citrus Heights, CA – Won
15-3; 15-12
2nd Round (Semi) -VS- Elise Wilson, Bristol, CT – Lost
15-2; 15-11
3rd Place Match -VS- Sarah Geislinger, St.Cloud, MN – Won
15-9, 2-15, 11-7

 

Girls’ 14 Doubles w/Natalie Starken Muskego, WI

 

Round Robin

 

1st Round -VS- Ferguson/Wilson – Lost
15-7, 15-7
2nd Round -VS- Martin/Winfrey – Won
No Scores
3rd Round -VS- Legget/Willhite – Lost
15-1, 15-6

 

Nick Arturo – Anchorage

 

Boys 12 Singles

 

1st Round – Bye
2nd Round -VS- Michael Marti, Wallingford, CT – Won
Def (unex)
3rd Round -VS- N.Trowbridge, Sandpoint, ID – Won
15-7, 15-9
4th Round -VS- Brady Prince, Baxter, MN – Won
15-14, 15-6
5th Round (Semi) -VS- Chris Coy, Elk City, OK – Lost
15-9, 15-5
3rd Place Match -VS- David Lewis, Aurora, CO – Won
15-4, 7-15, 11-6

 

Boys 12 Doubles w/Brad Starken Muskego, WI

 

1st Round Bye
2st Round -VS- Moccia/Wetherell – Won
15-1, 15-0
3rd Round -VS- Grundman/Madson – Won
15-4, 15-9
4th Round (Final) -VS- Coy/Lewis – Won
15-11, 15-11

 

Brandon Callihan – Anchorage

 

Boys 12 Singles

 

1st Round -VS- Bye
2nd Round -VS- Ben Gorden, Hillsboro, ND – Won
15-5, 15-0
3rd Round -VS- David LaForest, Queens Village, NY – Lost
15-12, 15-11
Drop to Blue
1st Round -VS- Tripp Isley, Arden, NC – Won
15-3, 15-12
2nd Round -VS- Ryan B. Lujan, North Platte, NC – Won
15-3, 15-14
3rd Round (Finals) -VS- Cam Grundman, St Cloud, Mn – Won
15-11, 15-3

 

Boys 12 Doubles w/Jamin Goodwin Bradenton, Fl

 

1st Round -VS- Bye
2nd Round -VS- Melgaard/Trowbridge – Lost
15-13, 15-14
Drop To Consolation
1st Round (Semi) -VS- Erdman/Grissom – Lost
7-15, 15-1, 11-6
2nd Round (3rd Place) -VS- Hunter/McElhany – Won
15-3, 15-1

 

Miguel Martinez – Anchorage

 

Boys 8 Multi-Bounce

 

1st Round -VS- Colin Kush, W. Htfd., Ct – Won
11-1, 11-2
2nd Round -VS- Taylor Knoth, Milwaukie, Or – Won
1-11, 11-7, 11-7
3rd Round (Semi) -VS- Taylor Regier, Gladstone, Or – Lost
11-5, 11-4
3rd Place Match -VS- Sam Reid, Portland, Or – Lost
11-7, 11-9

Boys 18 Gold Final

 

Jack Huczek [2], Rochester Hills, MI
Defeated
Stephen Lewis [4], Kenniwick, Wa
12-15, 15-2, 11-2

 

Girls 18 Gold Final

 

Kristen M Walsh [1], Salt Lake City, Ut
Defeated
Krystal L Csuk [2], Naperville, IL
4-15, 15-7, 11-1