2000 The Great Alaska Rollout

The Great Alaska Rollout

The Alaska Club – Midtown
Sep. 13-17, 2000
Sunday’s Results


Mens”Open”

1st Place: Ellis Walthour
defeated
Jon Munger
15-13, 15-4


3rd Place: Jim Hage (Fbks)
defeated
Brandon Cuaresma
15-11, 15-6


Consolation: Jim Derks
defeated
Nick Arturo
15-7, 15-9


Mens”A”

1st Place: Warren Bailey
defeated
Jim Black
14-15, 15-6. 15-5


3rd Place: Joel Donner
defeated
Josh Wood
15-11, 13-15, 11-7


Consolation: Bill O’Sullivan (EAFB)
defeated
Ben Abbott
No Score


Men’s”B”

1st Place: Tony Arturo
defeated
Ross Amundson
15-8, 8-15, 11-8


3rd Place: Paul Solomonson
defeated
Guy Lipka
15-14, 15-4


Consolation: John Collins
defeated
Ryan Kofoid
15-5, 15-14


Men’s”C”

1st Place: Chris Reppel
defeated
Peter Seiffert
11-15, 15-6, 11-4


3rd Place: Kelly Leseman
defeated
John Murnan
Forfeit


Consolation: Dana Nordine
defeated
John Pattee
15-14, 15-8


Men’s”D”

1st Place: Dwight Greene
defeated
Scott Magnuson
Forfeit


3rd Place: Elvys Medina
defeated
Patrick Amundson
Forfeit


Consolation: Al Trbovich
defeated
Melvin Stern
15-0, 15-1


Mens”24 & Under” Round Robin

1st Place: Jesse Keaveny
2nd Place: Josh Wood
3rd Place: Tim Keaveny II
4th Place: Elvys Medina


Mens”30+ B/C”

1st Place: John Collins
defeated
Paul Solomonson
11-15, 15-13, 11-9


3rd Place: Tony Arturo
defeated
Kelly Leseman
15-8, 15-9


Consolation: Greg Gibbs
defeated
Brad Wilson
15-0, 15-0


Mens”25+ Open/A”

1st Place: Jon Munger
defeated
Tony Rosales
15-6, 15-4


3rd Place: Keith Boice
defeated
Jay Wisthoff
15-3, 15-4


Consolation: Tony Piper
defeated
Felix Martinez
15-9, 15-3


Women’s”Open”

1st Place: Michelle Poage
defeated
Cindy Kreig
15-0, 15-3


3rd Place: Kathy Wisthoff
defeated
Judy Campbell
15-4, 15-13


Consolation: Ynez Slaymaker (EAFB)
defeated
Lisa Hacker (Wasilla)
15-5, 15-12


Women’s”B/C”

1st Place: Cathy Stone
defeated
Danielle Smith (Wasilla)
15-12, 15-5


3rd Place: Terri Adkins
defeated
Lael Marlow
15-9, 15-7


Women’s”C”

1st Place: Christy Hanson
defeated
Sandy Newman
15-6, 15-6


3rd Place: Linda Bateman
defeated
Suzie Johnson
15-6, 15-3


Women’s”D”

1st Place: Sharon Spurgeon
defeated
Linda Whitney
15-11, 15-4


3rd Place: Cathy Pannone
defeated
Tomoko Martinez
15-14, 15-5


Consolation: Linne Snifka
defeated
Sarah Garner
15-2, 15-14


Women’s”Novice”

1st Place: Debbie Boyce
defeated
Amanda Smith
15-6, 13-15, 15-2


3rd Place: Sabrina Holman
defeated
Luanne Nordine
15-1, 15-8


Consolation: Sheila Collins
defeated
Missi N
15-4, 15-5


Women’s”B/C Doubles”

1st Place: Terri Adkins and Becky Bailey
defeated
Cathy Stone and Suzie Johnson
15-8, 15-11


3rd Place: Cathy Beattie and Lael Marlow
defeated
Linda Bateman and Lynne Snifka
15-6, 15-12


Consolation: Cathy Garner and Sarah Garner
defeated
Cathy Pannone and Sharon Spurgeon
No Score


Juniors”18 & Under”

1st Place: Robby Gunther
defeated
Nick Arturo
15-10, 15-6


3rd Place: Brandon Callihan
defeated
Ross Amundson
15-5, 15-3


Consolation: Ryan Kofoid
defeated
Chris Reppel
15-9, 11-15, 11-7


Juniors”8 & Under MB”

1st Place: Miguel Martinez
2nd Place: Abriel Tacaca
3rd Place: Jesse Nichols
4th Place: Zane Burgess


Mens”Open/A” Doubles

1st Place: Ellis Walthour and Robby Gunther
defeated
Jesse Keaveny and Jon Munger
13-15, 15-14, 11-8


3rd Place: Jim Derks and Jim Hage (Fbks)
defeated
Jay Wisthoff and Telon Bremont
15-8, 11-15, 11-3


Consolation: Tom Hood and Chuck Trimpey
defeated
Ben Cuaresma and Brandon Cuaresma
Forfeit


Men’s”B/C” Doubles

1st Place: Tony Arturo and John Collins
defeated
Paul Solomonson and Larry Astrup
15-10, 15-12


3rd Place: Ryan Kofoid and Ross Amundson
defeated
Tom Cole and John Murnan
15-2, 15-5


Consolation: Mike Adams and Steve Arturo
defeated
Peter Seiffert and Scott Magnuson
15-0, 15-0


Mixed”Open” Doubles

1st Place: Telon Bremont and Mona Bremont
defeated
Jay Wisthoff and Kathy Wisthoff
15-12, 11-15, 15-9


3rd Place: Jim Derks and Michelle Poage
defeated
Rosey Brown and Ynez Slaymaker (EAFB)
15-9, 15-10


Consolation: Robert Bailey and Becky Bailey
defeated
Mike Adams and Linda Bateman
15-6, 15-11


Saturday’s Results


Mens”Open”

Jon Munger
defeated
(4) Jim Hage (Fbks)
15-2, 15-11


(3) Ellis Walthour
defeated
Brandon Cuaresma
13-15, 15-6, 15-13


Consolation Rounds
Jim Derks
defeated
David Maatta
11-6, 11-8


Robby Gunther
defeated
Josh Wood
11-2, 11-5


Jim Derks
defeated
Tim Keaveny Sr.
11-10, 11-6


Mens”A”

Warren Bailey
defeated
(1) Josh Wood
15-13, 15-11


Jim Black
defeated
Joel Doner
15-13, 15-10


Consolation Rounds
Bill O’Sullivan (EAFB)
defeated
(2) Tom Hood
11-3, 11-7


Men’s”B”

Ross Amundson
defeated
Paul Solomonson
15-8, 8-15, 11-7


Consolation Rounds
(2) John Collins
defeated
Ryan Kofoid
15-5, 15-14


Men’s”C”

Peter Seiffert
defeated
John Murnan
15-13, 15-7


Chris Reppel
defeated
Kelly Leseman
15-8, 15-4


Consolation Rounds
Dana Nordine
defeated
Mike Adams
6-11, 11-4, 11-9


(3) John Pattee
defeated
Greg Gibbs
15-5, 15-4


Men’s”D”

Scott Magnuson
defeated
Patrick Amundson
15-3, 15-6


(1) Dwight Green
defeated
Elvys Medina
15-13, 15-11


Consolation Rounds
(2) Al Trbovich
defeated
Brandon Collins
11-1, 11-3


Mens”24 & Under”

(3) Tim Keaveny II
defeated
(4) Elvys Medina
15-7, 15-0


(1) Jesse Keaveny
defeated
(2) Josh Wood
15-8, 15-11


Mens”30+ B/C”

John Collins
defeated
Kelly Leseman
15-5, 15-4


Paul Solomonson
defeated
Tony Arturo
15-14, 15-14


Mens”25+ Open/A”

(1) Tony Rosales
defeated
(4) Jay Wisthoff
11-15, 15-6, 11-10


(3) Jon Munger
defeated
Keith Boice
15-13, 15-6


Consolation Rounds
(5) Felix Martinez
defeated
Warren Bailey
1-11, 11-5, 11-5


(2) Tony Piper
defeated
David Maatta
11-7, 11-7


Felix Martinez
defeated
Robert Bailey
11-9, 7-11, 11-9


Mens”Open Doubles”

Jesse Keaveny and Jon Munger
defeated
Jay Wisthoff and Telon Bremont
15-7, 15-11


Ellis Walthour and Robby Gunther
defeated
Jim Derks and Jim Hage (Fbks)
8-15, 15-9, 11-10


Consolation Rounds
Tom Hood and Chuck Trimpy
defeated
Rosey Brown and Steve Knowles
11-0, 11-0


Mixed”Open Doubles”

Telon Bremond and Mona Bremont
defeated
Jim Derks and Michelle Poage
Forfeit


Consolation Rounds
Jay Wisthoff and Kathy Wisthoff
defeated
Rosey Brown and Ynez Slaymaker (EAFB)
15-10, 8-15, 11-10


Women’s”Open”

Cindy Kreig
defeated
Judy Campbell
9-15, 15-4, 11-3


(1) Michelle Poage
defeated
Kathy Wisthoff
15-3, 15-5


Consolation Rounds
Lisa Hacker (Wasilla)
defeated
Becky Bailey
11-2, 6-11, 11-1


Ynez Slaymaker (EAFB)
defeated
Victoria Oberly
11-1, 11-3


Women’s”B”
Danielle Smith
defeated
Lael Marlow
15-8, 15-14


Cathy Stone
defeated
Terri Adkins

Women’s”Novice”
Missi N
defeated
Abby Baskin-Piper
11-3, 11-6


Debbie Boyce
defeated
Sabrina Holman
15-5, 13-15, 11-2


Amanda Smith
defeated
Wandee Seiffert
8-15, 13-15, 11-5


Sheila Collins
defeated
Amy Willingham
11-5, 11-3


Consolation Rounds
Missi N
defeated
Abby Baskin-Piper
11-3, 11-6


Women’s”B/C Doubles”

Cathy Stone and Suzie Johnson
defeated
Linda Bateman and Lynne Snifka
15-1, 12-15, 11-1


Juniors”8 & Under MB”
Jesse Nichols
defeated
Zane Burgess
11-3, 11-3