2000 Rippin’ Around the Christmas Tree

2000 Rippin’ Around the Christmas Tree

The Alaska Club – Midtown
Anchorage, Alaska
December 6-10, 2000
Final Results (Sunday)


Women’s”C”
1st Place: Jackie Bennett (EAFB)
defeated
Shannon Murray
15-1, 15-2


3rd Place: Linda Bateman
defeated
Christy Dodds
15-14, 15-8


Women’s”D”
1st Place: Krystal Walthour
defeated
Tomoko Martinez
No Score


3rd Place: Sabrina Holman
defeated
Amy Willingham
4-15, 15-7, 11-9


Mens”Open”
1st Place: Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Jim Derks
15-9, 12-15, 11-2


3rd Place: Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Jesse Keaveny
15-1, 15-10


Consolation: Robby Gunther
defeated
Felix Martinez
15-10, 15-5


Mens”A”
1st Place: Tom Hood
defeated
Larry Duran
15-9, 3-15, 11-4


3rd Place: Ryan Kofoid
defeated
Michelle Poage
9-15, 15-0, 11-0


Consolation: Josh Wood
defeated
John Collins
15-7, 15-7


Men’s”B”
1st Place: Chris Reppel
defeated
Scott Anderson
15-12, 15-4


3rd Place: Joe Hurliman
defeated
Stan Throckmorton
4-15, 15-7, 11-8


Consolation: Jonathan Weindel
defeated
Larry Astrup
15-2, 15-6


Men’s”C”
1st Place: John Murnan
defeated
Brad Wilson
13-15, 15-9, 11-5


3rd Place: John Pattee
defeated
Dwight Greene
Forfeit


Consolation: Justin Nordine
defeated
Dana Nordine
15-13, 15-8


Men’s”D”
1st Place: Jim Gettys
defeated
Charles Beattie
13-15, 15-7, 11-8


3rd Place: Colton Lipka
defeated
Scott Laudon
15-10, 15-3


Consolation: Miguel Martinez
defeated
Patton Stott
15-12, 15-7


Mens”40+ Open/A”
1st Place: Tony Piper
defeated
Tim Keaveny Sr.
15-10, 15-0


3rd Place: Mike Phillips
defeated
Felix Martinez
15-10, 15-10


Consolation: John Collins
defeated
Claude Blanch
0-15, 15-12, 11-9


Mens”35+ B/C”
1st Place: John Murnan
defeated
Joe Hurliman
15-2, 15-5


3rd Place: Thomas Brownell
defeated
Al Trbovich
15-12, 6-15, 11-10


Consolation: Stan Throckmorton
defeated
Dwight Greene
15-5, 15-3


Mens”25+ Open/A”
1st Place: Keith Boice
defeated
Randy Beltz
15-11, 15-4


3rd Place: Rik Lepine (Fbks)
defeated
Tony Rosales
Forefit


Consolation: Keith Graham
defeated
Paul Solomonson
15-8, 15-10


Juniors Boys”18 & Under”
1st Place: Ross Amundson
defeated
Nick Enslow
15-7, 15-7


3rd Place: Ryan Kofoid
defeated
Joel Lawrence
15-1, 15-1


Consolation: Cliff Caldwell
defeated
Casey Lunsford
15-3, 15-2


Juniors Boys”14 & Under”
1st Place: Nick Arturo
defeated
Brandon Callihan
15-12, 15-8


3rd Place: Chris Reppel
defeated
Jonathan Weindel
15-11, 15-5


Consolation: Colton Lipka
defeated
Brent Collins
15-2, 15-2


Mens”Open” Doubles
1st Place: Dave Sivigliano & Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Jesse Keaveny & Jonathan Munger
15-14, 15-9


3rd Place: Keith Boice & Brandon Cuaresma
defeated
Ellis Walthour & Robby Gunther
15-6, 8-15, 11-6


Consolation: Jim Black & Tom Hood
defeated
Tony Piper & Randy Beltz
11-15, 15-0, 11-0


Mixed”Open Doubles”
1st Place: Ellis Walthour & Robin Rodriguez
defeated
Jim Derks & Michelle Poage
8-15, 15-12, 11-6


3rd Place: Tony Arturo & Chris McKellar
defeated
Claude Blanch & Ynez Slaymaker (EAFB)
15-11, 15-13


Mixed”C/D” Doubles
1st Place: Jackie Bennett & Phil Cunningham (EAFB)
2rd Place: Linda Bateman & Mike Adams


Mens”C/D” Doubles
1st Place: Joel Lawrence & Lawrence
defeated
John Pattee & Scott Laudon
15-4, 15-8


3rd Place: Steve Arturo & Mike Adams
defeated
Don Enslow & Nick Enslow
No Score


Consolation: Nordine & Wilson
defeated
Justin Nordine & Cliff Caldwell
15-13, 15-12


Saturday’s Results


Mens”Open”
Jesse Keaveny
defeated
Rik Lepine (Fbks)
15-6, 15-5


Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Brandon Cuaresma
15-6, 15-14


Jim Derks
defeated
Steve Deaton
15-7, 15-8


Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Jesse Keaveny
15-11, 15-2


Jim Derks
defeated
Jeff Oathout (Fbks)
15-13, 2-15, 11-4


Consolation Rounds
Robby Gunther
defeated
Tony Rosales
11-0, 11-0


Mens”A”
Tom Hood
defeated
Michelle Poage
15-11, 15-1


Larry Duran
defeated
Ryan Kofoid
15-9, 3-15, 11-4


Consolation Rounds
Brandon Callihan
defeated
Ynez Slaymaker (EAFB)
11-6, 11-8


Josh Wood
defeated
Paul Solomonson
8-11, 11-4, 11-3


Ross Amundson
defeated
Robin Rodriguez
Forefit


John Collins
defeated
Brandon Callihan
4-11, 11-3, 11-10


Josh Wood
defeated
Ross Amundson
11-9, 11-6


Mens”B”
Chris Reppel
defeated
Scott Anderson
15-12, 15-4


Joe Hurliman
defeated
Stan Throckmorton
4-15, 15-7, 11-8


Jonathan Weindel
defeated
Larry Astrup
15-2, 15-6


Mens”C”
John Murran
defeated
John Pattee
11-15, 15-1, 11-8


Brad Wilson
defeated
Dwight Greene
15-6, 15-6


Consolation Rounds
Dana Nordine
defeated
Chris McKellar
11-4, 1-11, 11-0


Justin Nordine
defeated
Nick Martin
11-7, 3-11, 11-0


Mens”D”
Jim Gettys
defeated
Colton Lipka
15-6, 15-5


Charles Beattie
defeated
Scott Laudon
13-15, 15-7, 11-8


Consolation Rounds
Patton Stott
defeated
Casey Lunsford
11-0, 11-0


Miguel Martinez
defeated
Ryan Sowers
4-11, 11-7, 11-10


Mens”25+ B/C”
Joe Hurliman
defeated
Al Trovich
14-15, 15-8, 11-3


John Murran
defeated
Thomas Brownell
15-2, 15-8


Men’s”25+ Open/A”
Randy Beltz
defeated
Tony Rosales
11-15, 15-9, 11-0


Keith Boice
defeated
Rik Lepine (Fbks)
15-4, 14-15, 11-3


Men’s”40+ Open O/A
Tony Piper
defeated
Mike Phillips
15-14, 13-5, 11-9


Tim Keaveny Sr.
defeated
Felix Martinez
15-11, 14-15, 11-9


Mens”C/D” Doubles
John Pattee & Scott Laudon
defeated
Steve Arturo & Mike Adams
15-13, 15-12


Joel Lawrence & Lawrence
defeated
Don Enslow & Nick Enslow
15-9, 11-15, 11-8


Consolation Rounds
Dana Nordine & Brad Wilson
defeated
Stubbs & Stubbs
11-2, 9-11, 11-7


Juniors Boys”18 & Under”
Nick Enslow
defeated
Joel Lawrence
15-3, 15-14


Ross Amundson
defeated
Ryan Kofoid
15-11, 15-3


Consoliation Rounds
Casey Lunsford
defeated
Nick Martin
11-0, 11-0


Juniors”14 & Under”
Nick Arturo
defeated
Jonathan Weindel
15-3, 15-0


Brandon Callihan
defeated
Chris Reppel
No Score


Mens”Open” Doubles
Jim Black & Tom Hood
defeated
Larry Duran & Warren Bailey
15-10, 15-9


Mixed”Open” Doubles
Tony Arturo & Chris McKellar
defeated
Claude Blanch & Ynez Slaymaker
15-11, 15-13


Jim Derks & Michelle Poage
defeated
Tony Arturo & Chris McKellar
15-1, 15-9


Mixed”C/D” Doubles
Phil Cunningham & Jackie Bennett (EAFB)
defeated
Mike Adams & Linda Bateman
15-12, 15-2


Friday’s Results


Mens”Open”
(6) Brandon Cuaresma
defeated
Matt Howell (Fbks)
15-0, 15-0


Rik Lepine (Fbks)
defeated
(5) Tony Rosales
15-8, 8-15, 11-5


(7) Steve Deaton
defeated
Felix Martinez
15-8, 15-14


(1) Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Nick Arturo
15-2, 15-2


Mens”A”
Ryan Kofoid
defeated
(3) Jim Black
15-3, 9-15, 11-9


(5) Michelle Poage
defeated
(4) Warren Bailey
15-11, 15-10


(1) Tom Hood
defeated
Tony Arturo
15-11, 15-9


Mens”B”
Scott Anderson
defeated
Joe Hurliman
15-12, 15-7


Mens”C”
Dwight Greene
defeated
Stephen Murphy
15-9, 15-3


(1) John Pattee
defeated
David Chamberlain
15-7, 15-11


Mens”25+ Open/A”
(3) Rik Lepine (Fbks)
defeated
Keith Graham
15-11, 8-15, 11-5