2000 Crack, Splat, & Roll

2000 Crack, Splat, & Roll

The Alaska Club – East
Oct. 11-15, 2000
Anchorage, Alaska
Sunday’s Results


Mens”Open”

1st: Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Jim Derks
15-2, 15-12


3rd: Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Tony Rosales
15-8, 15-9


Consolation
Josh Wood
defeated
Tim Keaveny Sr.
4-15, 15-10, 11-8


Mens”A”

1st: Jim Black
defeated
Robert Bailey
15-6, 15-8


3rd: Michelle Poage
defeated
Robin Rodriguez
15-13, 15-6


Consolation
Josh Wood
defeated
Charlie Pannone
11-15, 15-6, 11-9


Men’s”B”

1st: Paul Solomonson
defeated
Tony Arturo
6-15, 15-6, 11-10


3rd: Eli Sosa (Fbks)
defeated
Ryan Kofoid
15-6, 15-9


Consolation
Don Roach
defeated
Guy Lipka
Injury Forfeit


Men’s”C”

1st: Stan Mitchell
defeated
Peter Seiffert
15-3, 15-11


3rd: Mike Adams
defeated
Elvys Medina
15-4, 15-6


Consolation
Chris Reppel
defeated
Joe Hurliman
15-3, 15-13


Men’s”D”

1st: Zac Hembree
defeated
Colton Lipka
15-4, 15-4


Mens”Novice”

1st: Chris Pannone
defeated
Matthew Laurin
15-4, 15-4


Mens”24 & Under”

1st: Jesse Keaveny
defeated
Elvys Medina
15-1, 15-9


Mens”Open/A 25+”

1st: Jeff Oathout (Fbks)
defeated
Dave Sivigliano (Fbks)
15-13, 15-3


3rd: Jim Derks
defeated
Tony Rosales
15-8, 7-15, 11-8


Consolation
Robert Bailey
defeated
Keith Boice
15-0, 15-0


Men’s”B/C 30+”

1st: Paul Solomonson
defeated
Stan Mitchell
7-15, 15-9, 11-3


3rd: Eli Sosa (Fbks)
defeated
Peter Seiffert
15-14, 15-12


Consolation
Joe Hurliman
defeated
Mike Adams
15-8, 15-4


Mens”Open/A 40+”

1st: Mike Phillips
defeated
Charlie Pannone
15-13, 15-6


3rd: Tim Keaveny Sr.
defeated
Felix Martinez
12-15, 15-4, 11-7


Consolation
Leo Koruemetis (Kodiak)
defeated
David Maatta
15-0, 15-0


Women’s”Open”

1st: Stephanie Munger
defeated
Michelle Poage
15-9, 15-12


3rd: Robin Rodriguez
defeated
Kastle Arturo
15-7, 15-6


Consolation
Vicky Oberly
defeated
Terri Adkins
15-4, 15-3


Women’s”C/D”

1st: Linda Bateman
defeated
Linda Whitney
15-8, 15-7


3rd: Shannan Murray
defeated
Christy Dodds
13-15, 15-4, 11-2


Consolation
Tomoko Martinez
defeated
Wandee Seiffert
15-4, 15-1


Boys”18 & Under”

1st: Robert Gunther
defeated
Sunji Spencer (Fbks)
15-9, 15-8


3rd: Ryan Kofoid
defeated
Justin Nordine
13-15, 15-2, 11-2


Consolation
Nick Martin
defeated
Cliff Caldwell
15-3, 15-7


Boys”14 & Under”

1st: Nick Arturo
defeated
Brandon Callihan
15-4, 15-3


3rd: Chris Reppel
defeated
Jonathan Weidnel
15-6, 15-4


Consolation
Colton Lipka
defeated
Chris Pannone
15-5, 15-6


Girls”18 & Under”

1st: Kastle Arturo
defeated
Brittany Peck
15-0, 15-0


Juniors”8 & Under”

1st: Miguel Martinez
defeated
Abriel Tacaca
11-0, 11-3


3rd: Jesse Nichols
defeated
Zane Burgess
11-2, 11-6


Saturday’s Results


Mens”Open”

(1) Jim Derks
defeated
(4) Tony Rosales
15-9, 15-12


(2) Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
(3) Jeff Oathout (Fbks)
15-11, 15-13


Consolation
Tim Keaveny Sr.
defeated
Sunji Spencer (Fbks)
11-2, 11-7


Josh Wood
defeated
David Maatta
11-0, 11-0


Tim Keaveny Sr.
defeated
Felix Martinez
11-7, 11-7


Men’s”B”

Paul Solomonson
defeated
Eli Sosa (Fbks)
15-5, 15-14


Consolation
Don Roach
defeated
Jonathan Wendel
11-4, 11-6


Men’s”C”

Stan Mitchell
defeated
Mike Adams
15-7, 15-13


Consolation
Chris Reppel
defeated
Justin Nordine
11-1, 11-1


Greg Gibbs
defeated
Cliff Caldwell
11-5, 11-2


Joe Hurliman
defeated
James Martin
11-1, 11-10


Chris Reppel
defeated
Greg Gibbs
11-2, 11-4


Joe Hurliman
defeated
Al Trbovich
11-1, 11-6


Men’s”D”

Zac Hembree
defeated
Melvin Stern
15-0, 15-0


Mens”Novice”

Miguel Martinez
defeated
Zachary Burgess
15-3, 15-0


Mens”Open/A 25+”

(1) Jeff Oathout (Fbks)
defeated
(4) Jim Derks
9-15, 15-2, 11-2


(3) Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
(2) Tony Rosales
15-10, 15-5


Men’s”B/C 30+”


(2) Paul Solomonson
defeated
(3) Peter Seiffert
13-15, 15-6, 11-3


Stan Mitchell
defeated
(1) Eli Sosa
15-12, 11-15, 11-10


Consolation
Joe Hurliman
defeated
Dwight Green
11-10, 11-10


Mike Adams
defeated
Gregg Gibbs
11-6, 11-3


Mens”Open/A 40+”

Charlie Pannone
defeated
(1) Feliz Martinez
15-5, 15-9


Mike Phillips
defeated
(2) Tim Keaveny Sr.
15-1, 15-14


Women’s”Open”

(2) Michelle Poage
defeated
(3) Robin Rodriguez
15-8, 15-11


Girls”18 & Under”

Kristie Allen
defeated
Janelle Hennings
15-0, 15-0


Boys”18 & Under”

(1) Robby Gunther
defeated
Ryan Kofoid
15-3, 15-5


(2) Sunji Spencer (Fbks)
defeated
Justine Nordine
15-3, 15-2


Friday’s Results


Mens”Open”

(3) Jeff Oathout
defeated
Keith Boice
15-13, 6-15, 11-4


(4) Tony Rosales
defeated
Sunji Spencer (Fbks)
15-7, 15-14


(2) Dave Sivigliano (Fbks)
defeated
Mike Phillips
15-3, 15-1


(1) Jim Derks
defeated
Nick Arturo
7-15, 15-6, 11-10


Tony Rosales
defeated
Robby Gunther
15-11, 5-15, 11-10


Men’s”B”

(3) Paul Solomonson
defeated
Don Roach
15-8, 15-9


(3) Eli Sosa (Fbks)
defeated
Guy Lipka
15-8, 15-6


Men’s”C”

(2) Peter Seiffert
defeated
Dwight Greene
15-8, 15-10


Elvys Medina
defeated
(3) John Pattee
15-8, 15-8


Men’s”D”

Zac Hembree
defeated
Colton Lipka
15-4, 15-4


Mens”Novice”

Chris Pannone
defeated
Miguel Martinez
15-8, 15-8


Mens”24 & Under”

Elvys Medina
defeated
Tim Keaveny II
Forfeit


Mens”Open/A 25+”

(3) Dave Sivigliano
defeated
Robert Bailey
15-4, 15-3


Men’s”B/C 30+”

(1) Eli Sosa (Fbks)
defeated
Joe Hurliman
15-11, 15-7


(3) Peter Seiffert
defeated
Dwight Green
15-11, 15-9


Mens”Open/A 40+”

Mike Phillips
defeated
Leo Kouremetis (Kodiak)
15-12, 15-8


Women’s”Open”

Kastle Arturo
defeated
Terri Adkins
15-9, 15-2


(3) Robin Rodriguez
defeated
Vicki Oberly
15-3, 15-4


(1) Stephanie Munger
defeated
Kastle Arturo
15-1, 15-0


Women’s”C/D”

Linda Whitney
defeated
Christy Dodds
12-15, 15-11, 11-7


Boys”18 & Under”

Justin Nordine
defeated
Nick Martin
14-15, 15-11, 11-3


Ryan Kofoid
defeated
Cliff Caldwell
15-1, 15-1


Juniors”14 & Under”

(1) Nick Arturo
defeated
(4) Jonathan Wendel
15-6, 15-1


(2) Brandon Callihan
defeated
(3) Chris Reppel
15-5, 7-15, 11-5


Juniors”8 & Under”

Miguel Martinez
defeated
Abriel Tacaca
11-0, 11-3


Thursday’s Results


Men’s”Open”

Robby Gunther
defeated
Josh Wood
15-7, 15-12


Nick Arturo
defeated
David Maata
15-2, 15-3