1999 Wildest Turkey Shoot-Out

Wildest Turkey Shoot-Out
The Alaska Club – Midtown
November 10-15, 1999
Thursday’s Results


Men’s “Open” Singles


(2) Jim Derks defeated Mike Bergt
15-5, 15-3


Jonathan Munger defeated Rosie Brown
15-9, 15-13


Ken Williams defeated Jay Wisthoff
15-9, 15-13


(6) Paul Julbes defeated Christer Linden
15-13, 14-15, 11-8


(5) Tony Rosales defeated Grant Anderson
15-4, 15-10


Gerald Carter defeated Felix Martinez
13-15, 15-4, 11-8


(1) Jesse Keaveny defeated Jonathan Munger

Men’s “A” Singles


Michelle Poage defeated Tim Keaveny II
15-12, 15-3


Larry Duran defeated Terry Cowart
15-6, 15-12


David Berry defeated Tom Hood
15-6, 15-12

Men’s “C” Singles


(2) Chris Reppel defeated Jim Brandon

15-7, 10-15, 11-6


Vito Ungaro defeated (1) Ryan Kofoid
2-15, 15-13, 11-3


Peter Seiffert defeated Kelly Leseman
15-14, 15-7

Men’s “D” Singles


Dwight Greene defeated Dana Nordine
15-13, 15-5


Nick Enslow defeated Dale Tran
15-7, 15-10

Men’s Novice Singles


Stephan Bohner defeated Brandan Collins
13-15, 15-14, 11-7

Men’s “25+” Singles

(1) Tony Rosales defeated Grant Anderson
15-4, 15-13

Men’s “40+” Singles


Ben Cuaresma defeated Jay Wisthoff
13-15, 15-13, 11-9


Rosie Brown defeated Tim Keaveny
15-3, 15-6

Women’s “Open” Singles


Stepanie Munger defeated Ellie Swanson
15-10, 15-0


Michelle Poage defeated Wendy Constantine
15-4, 15-2

Men’s “Open” Doubles


(1) Jesse Keaveny & Robby Gunther
defeated
Felix Martinez & Howard Diamond
15-10, 15-2


Stephanie Munger & Jon Munger
defeated
Josh Woods & Tim Keaveny II
13-15, 15-5, 11-7

Men’s “B/C” Doubles


Vito Ungaro & Leon Brown
defeated
Matt Murphy & Nick Enslow
15-9, 15-6


Tim Winters & Larry Williams
defeated
Cliff Caldwell & Phil Lindeke
10-15, 15-3, 11-6

Mixed “B/C” Doubles


Cathryn Posey & Nick Enslow
defeated
Deanne Hopewell & Stephen Bohner
15-8, 15-14

Boy’s “12” & Under Singles


Jon Weindel defeated Brent Collins
15-2, 15-5


Chris Reppel defeated Erik Amundson
15-0, 15-0

Boy’s “8” & Under Singles


Miguel Martinez defeated Jessie Nichols
11-0, 11-1


Josh Collins defeated Brian Wood
15-2, 8-15, 11-9

Girl’s “18” & Under Singles


(2) Cathryn Posey defeated Janelle Hennings
15-0, 15-0


Deanne Hopewell defeated Brittany Shea
15-4, 15-0


(1) Ellie Swanson defeated Lindsey Henning
15-0, 15-1

Girl’s “18” & Under Doubles

Cathryn Posey & Ellie Swanson
defeated
Linnea Wood & K Allen
15-0, 15-0

Friday’s Results

Men’s “Open” Singles


(3) Steve Deaton defeated Rik Lepine
15-7, 15-10


(2) Jim Derks defeated Gerald Carter
15-6, 15-10


(4) Kory Duarte defeated Robby Gunther
15-7, 15-8


Paul Julbes defeated (3) Steve Deaton
15-13, 15-6


(4) Kroy Duarte defeated Tony Rosales
15-9, 15-14

Men’s “B” Singles


Leo Kouremetis defeated Paul Solomonson
15-8, 15-14


Leo Kouremetis defeated (4) Nick Arturo
15-13, 15-13

Men’s “C” Singles


Greg West defeated Mike Adams

15-6, 15-8

Men’s “D” Singles


(2) Gregg Gibbs defeated Dwight Greene
15-11, 13-15, 11-7


Phil Lindeke defeated (1) John Pattee
15-2, 6-15, 11-6


Jon Weindel defeated Steve Arturo
15-3, 15-9


Scott Landon defeated Dana Nordine
11-3, 11-4

Men’s Novice Singles


Brandon Collins defeated Patrick Amundson
15-11, 15-2

Men’s “25+” Singles

Rik Lepine defeated Tom Hood
15-11, 15-11

Mens “30+” Singles


Kelly Leseman defeated Gregg Gibbs
15-7, 15-10

Men’s “45+” Singles


Leo Kouremetis defeated Thomas Brownell
15-10, 14-15, 11-1

Warren Bailey defeated Bob Hill
15-4, 15-5

Women’s “C” Singles


Becky Bailey defeated Linda Bateman
15-10, 15-1


Terri Adkins defeated Linnea Wood
11-0, 11-0


Debbie Warner defeated Pam Duran
15-7, 15-2

Men’s “Open” Doubles


Gerald Carter & Rosie Brown
defeated
(2) Steve Deaton & Jim Derks
15-11, 15-11


Rik Lepine & Kory Duarte
defeated
Paul Julbes & Tony Rosales
15-8, 9-15, 11-5

Men’s “B/C” Doubles


Tony Arturo & Thomas Steed
defeated
Patrick Dawson & Rob Duncan
15-0, 15-0


Jerry Jones & Lee Barkley
defeated
John Pattee & Scott Laudon
15-3, 15-6


(2) Robert Bailey & Warren Bailey
defeated
Joe Keaveny & Ryan Kofoid
15-14, 13-15, 11-9


Vito Ungaro & Chip Brown
defeated
Tim Winters & Larry Williams
15-6, 8-15, 11-4

Girl’s “18” Under Singles


Kastle Arturo defeated (2) Cathryn Posey
15-2, 15-1


(1) Ellie Swanson defeated Deanne Hopewell
15-1, 15-2

Boy’s “18” Under Singles


Tim Adams defeated Patrick Amundson
15-1, 15-0

Boy’s “16” & Under Singles


(1) Ryan Kofoid defeated Justin Nordine
15-7, 15-3


(2) Charles Beattie defeated Brandon Collins
15-4, 15-11


Stephen Bohner defeated Joe Posey
11-1, 11-6


Matt Murphy defeated Cliff Caldwell
11-9, 11-6

Boy’s “12” & Under Singles


(1) Nick Arturo defeated Jerad Tullos
15-0, 15-0

Boy’s “8” & Under Singles


Josh Collins defeated Jesse Nichols
11-4, 11-1

Saturday’s Results

Men’s “Open” Singles


Ken Williams defeated (1) Jesse Keaveny
15-13, 15-4


(4) Kory Duarte defeated Ken Williams
15-13, 15-12


(2) Jim Derks defeated (6) Paul Julbes
15-5, 15-5


Consolation


(1) Jesse Keaveny defeated Gerald Carter
11-3, 11-10


(5) Tony Rosales defeated (3) Steve Deaton
11-0, 11-0

Men’s “AA” Singles


Rik Lepine defeated Mike Bergt
15-2, 15-2


Felix Martinez defeated Grant Anderson
15-11, 15-13


Christer Linden defeated Jon Munger
15-11, 15-4


Rosie Brown defeated Robby Gunther
15-4, 15-6

Men’s “A” Singles


Larry Duran defeated (1) Josh Wood
15-7, 15-12


David Berry defeated Michelle Poage
15-4, 15-7


Consolation

Stephanie Munger defeated Tim Keaveny II
11-4, 11-7


Tom Hood defeated Terry Cowart
11-10, 11-7

Men’s “B” Singles


(1) Tony Arturo defeated Lee Barkley
15-11. 15-11


Robert Bailey defeated (3) Warren Bailey
14-15, 15-5, 11-5


(5) Leo Kouremetis defeated (1) Tony Arturo
15-8, 14-15, 11-10


Consolation


(2) Bob Ihrig defeated Paul Solomonson
9-11, 11-3, 11-6


(4) Nick Arturo defeated Tom Lawson
10-11, 11-4, 11-9

Men’s “C” Singles


Peter Seiffert defeated Vito Ungaro

15-8, 15-2


Chris Reppel defeated Greg West
15-11, 11-15, 11-10


Consolation


(2) Jim Brandon defeated Jack Ferrise
11-7, 8-11, 11-8


(1) Ryan Kofoid defeated Brandon Callihan
11-10, 4-11, 11-9

Men’s “D” Singles


Nick Enslow defeated Phil Lindeki
15-4, 15-12


(2) Greg Gibbs defeated Jonathan Weindel
15-5, 15-4


Consolation


Jim Minnery defeated Al Trbovich
15-10, 15-10


Scott Laudon defeated Dana Nordine
11-3, 11-4


Tim Adams defeated (4) Tim Winters
11-5, 11-6


(1) John Pattee defeated (3) Justin Nordine
11-7, 8-11, 11-0


Scott Laudon defeated (3) Jim Minnery
8-11, 11-9, 11-5


Tim Adams defeated (1) John Pattee
11-2, 11-4

Men’s “25+” Singles

Consolation


Tom Hood defeated Mike Bergt
11-6, 11-7

Mens “30+” Singles


(1) John Collins defeated Kelly Leseman
15-1, 15-5


(2) Paul Solomonson defeated Peter Seiffert
14-15, 15-4, 11-1


Consolation


Scott Laudon defeated John Pattee
11-10, 10-11, 11-10

Men’s “40+” Singles


Rosie Brown defeated Christer Linden
15-8, 15-7


(2) Ben Cuaresma defeated (3) John Neill
10-15, 15-13, 11-5


Consolation


Larry Duran defeated Jay Wisthoff
11-0, 11-0


Howard Diamond defeated Tim Keaveny Sr.
11=0, 11-6

Men’s “45+” Singles


(2) Leo Kouremetis defeated Jerry Jones
15-3, 15-0


Consolation


Thomas Brownell defeated Al Trbovich
11-4, 6-11, 11-3

Men’s “Open” Doubles


(4) Rik Lepine & Kory Duarte
defeated
(1) Jesse Keaveny & Robby Gunther
5-15, 15-5, 11-5


Consolation


(6) Josh Wood & Tim Keaveny II
defeated
(2) Steve Deaton & Jim Derks
15-0, 15-0

Men’s “B/C” Doubles


(1) Robert Bailey & Warren Bailey
defeated
Vito Ungaro & Chip Brown
15-8, 15-9


(2) John Collins & Dave Mulholland
defeated
(3) Tony Arturo & Thomas Steed
9-15, 15-4, 11-6


Consolation


Chris Reppel & Jon Weindel
defeated
Justin Nordine & Tim Adams
11-6, 11-0


Chris Reppel & Jon Weindel
defeated
John Pattee & Scott Laudon
11-2, 11-6

Mixed “B/C” Doubles


Robin Rodriguez & Tom Lawson
defeated
Robert Bailey & Becky Bailey
15-14, 15-12

Boy’s “18” Under Singles


(1) Robby Gunther defeated Phil Lindeke
15-0, 15-0


(3) Tim Adams defeated (2) Joe Keaveny
15-11, 15-11

Boy’s “16” & Under Singles


(1) Ryan Kofoid defeated (2) Charles Beattie
15-4, 15-8

Boy’s “12” & Under Singles


(1) Nick Arturo defeated Jonathan Weindel
15-4, 15-3


(2) Chris Reppel defeated Brandan Callihan
15-7, 15-9


Consolation


Brent Collins defeated Jared Tullos
11-9, 11-10


Erik Amundson defeated Joshua Collins
11-2, 11-1

Sunday’s Results

Men’s “Open” Singles


1st: Kory Duarte (Fbks) defeated Jim Derks
9-15, 15-7, 11-3


3rd: Ken Williams defeated Paul Julbes
13-15, 15-11, 11-2


Cons: Jesse Keaveny defeated Tony Rosales
15-0, 15-0

Men’s “AA” Singles


1st: Rosie Brown defeated Christer Linden
15-10, 13-15, 11-10


3rd: Rik Lepine (Fbks) defeated Felix Martinez
15-14, 15-14


Cons: Grant Anderson defeated Jon Munger
15-3, 15-5

Men’s “A” Singles


1st: David Berry defeated Larry Duran
15-13, 6-15, 11-7


3rd: Josh Wood defeated Michelle Poage
15-4, 15-9


Cons: Stephaine Munger defeated Tom Hood
7-15, 15-11, 11-8

Men’s “B” Singles


1st: Leo Kouremetis (Kodiak) defeated Robert Bailey
15-12, 15-4


3rd: Tony Arturo defeated Warren Bailey
15-14, 14-15, 11-8


Cons: Nick Arturo defeated Bob Ihrig
15-13, 3-15, 11-5

Men’s “C” Singles


1st: Chris Reppel defeated Peter Seiffert

15-4, 9-15, 11-10


3rd: Greg West defeated Vito Ungaro
15-0, 15-0


Cons: Jim Brandon defeated Ryan Kofoid
15-4, 15-12

Men’s “D” Singles


1st: Nick Enslow defeated Greg Gibbs
15-7, 15-11


3rd: Jonathan Weindel defeated Phil Lindeke
12-15, 15-6, 11-3


Cons: Tim Adams defeated Scott Laudon
9-15, 15-4, 11-6

Men’s Novice Singles


1st: David Detamore defeated Stephen Bohner
15-6, 15-7


3rd: Brandon Collins defeated Patrick Amundson
15-11, 15-2


Cons: Brent Collins defeated Chris Allen
15-10, 15-8

Men’s “25+” Singles

1st: Paul Julbes defeated Tony Rosales
15-13, 15-10


3rd: Rik Lepine (Fbks) defeated Grant Anderson
15-10, 15-12


Cons: Gerald Carter defeated Tom Hood
10-15, 15-11, 11-7

Mens “30+” Singles


1st: John Collins defeated Paul Solomonson
15-6, 10-15, 15-12


3rd: Peter Seiffert defeated Kelly Leseman
15-10, 15-10


Cons: Greg Gibbs defeated Scott Laudon
15-13, 15-6

Men’s “40+” Singles


1st: Rosie Brown defeated Ben Cuaresma
10-15, 15-13, 11-5


3rd: John Neill defeated Christer Linden
15-0, 15-0


Cons: Howard Diamond defeated Larry Duran
No score reported

Men’s “45+” B/C Singles


1st: Warren Bailey defeated Leo Kouremetis (Kodiak)
15-10, 8-15, 11-7


3rd: Bob Hill defeated Jerry Jones
15-10, 9-15, 11-2


Cons: Thomas Brownell defeated Mike Adams
5-15, 15-7, 11-10

Women’s “Open” Singles


1st: Stephanie Munger defeated Michelle Poage
15-1, 15-9

Women’s “C/D” Singles


1st: Debbie Warner defeated Becky Bailey
15-11, 15-13


3rd: Linda Bateman defeated Pam Duran
15-11, 15-7


Cons: Deanne Hopewell defeated Terri Adkins
15-0, 15-0

Men’s “Open” Doubles


1st: Rik Lepine/Kory Duarte (Fbks)
defeated
Stephanie Munger/Jon Munger
10-15, 15-10, 11-2


3rd: Gerald Carter/Rosie Brown
defeated
Jesse Keaveny/Robby Gunther
4-15, 15-11, 11-2


Cons: Tony Piper/Christer Linden
defeated
Paul Julbes/Tony Rosales
15-5, 15-11

Men’s “B/C” Doubles


1st: John Collins/Dave Mulholland
defeated
Warren Bailey/Robert Bailey
15-6, 4-15, 11-5


3rd: Tony Arturo/Thomas Steed
defeated
Vito Ungaro/Chip Brown
15-0, 15-0


Cons: Chris Reppel/Jonathan Weindel
defeated
Steve Arturo/Mike Adams
No score

Mixed “B/C” Doubles


1st: Chris McKellar/Tony Arturo
defeated
Robin Rodriguez/Tom Lawson
15-13, 15-12


3rd: Becky Bailey/Robert Bailey
defeated
Cathryn Posey/Nick Enslow
11-15, 15-4, 11-6


Cons: Ellie Swanson/Patrick Amundson
defeated
Deanne Hopewell/Stephen Bohner
15-6, 15-14

Girl’s “18” & Under Singles


1st: Kastle Arturo defeated Ellie Swanson
15-10, 6-15, 11-10


3rd: Cathryn Posey defeated Deanne Hopewell
15-4, 15-7


Cons: Linnea Wood

1st: Cathryn Posey & Ellie Swanson
defeated
Brittany Shea/Lindsey Hennings
15-0, 15-1

Boy’s “18” Under Singles


1st: Robby Gunther defeated Tim Adams
15-3, 15-4


3rd: Joe Keaveny defeated Phil Lindeke
15-0, 15-0


Cons: Chris Allen defeated Patrick Amundson
15-0, 15-0

Boy’s “16” & Under Singles


1st: Ryan Kofoid defeated Charles Beattie
15-4, 15-8


3rd: Justin Nordine defeated Brandon Collins
15-11, 15-3


Cons: Stephen Bohner defeated Matt Murphy
15-0, 15-0

Boy’s “12” & Under Singles


1st: Nick Arturo defeated Chris Reppel
15-12, 15-0


3rd: Brandon Callihan defeated Jonathan Weindel
10-15, 15-4, 11-5


Cons: Brent Collins defeated Erik Amundson
9-15, 15-8, 11-4

Boy’s “8” & Under Singles


1st Place: Miguel Martinez
2nd Place: Josh Collins
3rd Place: Brian Wood
4th Place: Jesse Nickols
5th Place: Abriel Tacaca