1998 US Open Championships

“1998 US Open Racquetball Championships”

November 11-15, 1998
Memphis, Tennesse
Championship Matches


IRT Men’s Pro


#2 Sudsy Monchik (Staten Island, N.Y.)
defeated
#1 Cliff Swain (South Boston, Mass.)
11-2, 11-8, 11-4

WIRT Women’s Pro
#1 Jackie Paraiso (San Diego, Calif.)
defeated
#2 Christie Van Hees (British Columbia, Canada)
11-6, 11-5, 11-5

Men’s Open:
Ruben Gonzalez (Staten Island, N.Y.)
defeated
Dan Llacera (Newark, De.)
15-10, 15-9

Men’s A:
Jason Jansen (Fargo, N.D.)
defeated
Fernando Gambrizio (Oceanside, Calif.)
10-15, 15-7, 11-7

Men’s B:
Jon Albright (Cordova, Tenn.)
defeated
James Justice (Dalzell, S.C.)
9-15, 15-5, 11-9

Men’s C:
Phil Gebert (Gaston, S.C.)
defeated
Juan Soto (Sumter, S.C.)
15-4, 15-3

Men’s D:
Lance Hudson (Langley, S.C.)
defeated
Matthew Stroup (West Orange, N.J.)
15-3, 15-4

Men’s 24-:
Jeff Bloom (New Orleans, La.)
defeated
Francois Guillemette (Quebec, Canada)
15-9, 15-9

Men’s 24+ A/B:
Nantille Boards (Memphis, Tenn.)
defeated
Cory Martin (Kenosha, Wis.)
15-11, 15-10

Men’s 24+ C/D:
Rex Fisher (Miamisburg, Ohio)
defeated
Kris Robinson (Berea, Ky.)
15-9, 15-6

Men’s 25+:
Mike Locker (St. Paul, Minn.)
defeated
Kevin Graham (Fargo, N.D)
15-8, 15-13

Men’s 25+ A/B:
Tony Rosales (Anchorage, Alaska)
defeated
Sandy Stephens (Arlington, Va.)
15-4, 15-6

Men’s 25+ C/D:
Richard Wells (Bartlett, Ill.)
defeated
Yasushi Hakoishu (Chiba, Japan)
15-12, 15-4

Men’s 30+:
Lance Gilliam (San Antonio, Texas)
defeated
Scott Hamon (Shoreline, Wash.)
15-0, 15-7

Men’s 35+:
Dave Watson (Miami, Okla.)
defeated
Dave Eagle (Vandalia, Ohio)
15-6, 4-15, 11-3

Men’s 35+ A/B:
Don Sanderson (Park City, Utah)
defeated
Ron Fowler (Lithonia, Ga.)
Forfeit

Men’s 35+ C/D:
Juan Soto (Sumter, S.C.)
defeated
Lynn Stephens (Carthage, N.C.)
15-12, 15-5

Men’s 40+:
Steve Wattz (Santa Rosa, Calif.)
defeated
Michael Anderson (Newaygo, Mich.)
15-9, 9-15, 11-6

Men’s 45+:
Mitt Layton (Jacksonville, Fla.)
defeated
Dominic Palmieri (Strongsville, Ohio)
15-6, 15-5

Men’s 45+ A/B:
Walter McDade (Hermitage, Tenn.)
defeated
Richard Aitken (Memphis, Tenn.)
15-8, 15-12

Men’s 45+ C/D:
Jack Morgenroth (Cincinnati, Ohio)
defeated
Robert Jacobs (Jackson, Miss.)
12-15,15-14,11-8

Men’s 50+:
Rick Fusari (Clearwater, Fla.)
defeated
Richard Bocanegra (Topeka, Ks.)
15-10, 15-13

Men’s 55+:
Warren Reuther, Sr. (New Orleans, La.)
defeated
Glenn Allen (Virginia Beach, Va.)
15-10, 15-11

Men’s 55+ A/B:
Ken Foster (Lewisville, Texas)
defeated
Wayne Toyne (Alexandria, Va.)
15-8, 15-5

Men’s 55+ C/D:
Ralph Temple (Augusta, Ga.)
defeated
Leo Kouremetis (Kodiak, Alaska)
15-12, 15-14

Men’s 60+:
Lee Graff (West Linn, Ore.)
defeated
Jerry Holly (Northridge, Calif.)
15-7, 15-7

Men’s 65+:
Joe Lambert (Dallas, Texas)
defeated
Charles Kaiser (Grand Rapids, Mich.)
5-4 round robin

Men’s 70+:
Joe Lambert (Dallas, Texas)
defeated
Hugh Groover (Searcy, Arkansas)
4-3 round robin

Men’s 75+:
Nick Sans (Irvine, Calif.)
defeated
Earl Acuff (Asheville, N.C.)
15-13, 6-15, 11-2

Men’s 80+:
Earl Acuff (Asheville, N.C.)
defeated
Ben Penchan (Germantown, Tenn.)
15-2, 15-7

Women’s Open:
Lydia Hammock (San Diego, Calif.)
defeated
Kersten Hollander (San Diego, Calif.)
Forfeit

Women’s A:
Jennifer Hunter (Powell, Tenn.)
defeated
Robyn Mount (Murfreesboro, Tenn)
7-15, 15-4, 11-8

Women’s B:
Akiko Saito (Kanagawa, Japan)
defeated
Beverly Austin (Alhambra, Calif.)
15-12, 15-13

Women’s C:
Rhonda Kochis (Edmond, Calif.)
defeated
B.J. Calloway (Buford, Ga.)
15-8, 15-4

Women’s D:
Dominique Winfrey (Powell, Ohio)
defeated
Anna Martino (Memphis, Tenn.)
15-3, 15-0

Women’s 24-:
Aimee Roehler (Allentown, Pa.)
defeated
Karina Odegard (Saskatoon, Canada)
15-12, 15-4

Women’s 24- Skill:
Adrienne Fisher (Dayton, Ohio)
defeated
Kelley Fisher (Dayton, Ohio)
15-6, 15-2

Women’s 25+:
Mukai Youku (Chiba, Japan)
defeated
Lori Lepow (Orlando, Fla.)
15-14, 15-3

Women’s 25+ A/B:
Jill Nelson (Bartlett, Ill.)
defeated
Vivian Gomez (Coral Gables, Fla.)
15-9, 14-15, 11-7

Women’s 25+ C/D:
Rhonda Kochis (Edmond, Okla.)
defeated
Camille Hatcher (Greer, S.C.)
15-2, 15-2

Women’s 30+:
Shigemi Yasuda (Chiba, Japan)
defeated
Mindy Hartstein (Bayside, N.Y.)
15-5, 15-6

Women’s 35+:
Debbie Tisinger (Canoga Park, Calif.)
defeated
Lorraine Galloway (Queens, N.Y.)
15-4, 13-15, 1-0 (injury forfeit)

Women’s 35+ A/B:
Mary Crawford (Naperville, Ill.)
defeated
Beverly Austin (Alhambra, Calif.)
15-8, 15-10

Women’s 40+:
Debbie Tisinger (Canoga Park, Calif.)
defeated
Linda Moore (Madison, Neb.)
15-5, 15-13

Women’s 45+:
Joanne Pomodoro
defeated
Jere Luttner (Arlington, Texas)
15-11, 15-10

Women’s 45+ A/B:
Sharon Huczek (Rochester Hills, Mich.)
defeated
Karen Weins (Palm Harbor, Fla.)
15-10, 15-2

Women’s 50+:
Sharon Huczek (Rochester Hills, Mich.)
defeated
Mildred Gwinn (Maxhaw, N.C.)
4-3 round robin

Women’s 60+:
Jo Kenyon (Tallahassee, Fla.)
defeated
B.J. Calloway (Buford, Ga.)
15-14, 10-15, 11-0