1994 Silver Racquet ProAm

1994 Silver Racquet ProAm

The Alaska Athletic Club
Anchorage, Alaska
February 9-13, 1994

 

 

Women’s “Pro” Singles

1st Place: (1) Michelle Gould (Boise, Idaho)
2nd Place: Caryn McKinney (Atlanta, Georgia)
3rd Place: (3) Robin Levine (Sacramento, California)
4th Place: (9) Chris Evon (San Diego, California)

ProAm “Mixed” Doubles

1st Place: Robin Levine & Steve Deaton
2nd Place: Caryn McKinney & Dave Sivigliano
3rd Place: Michelle Gould & Telon Bremont
4th Place: Chris Evon & Ellis Walthour

Women’s “Open” Singles

1st Place: (1) Siuli Leutele (Ft Richardson)
2nd Place: (2) Robin Rodriguez
3rd Place: (4) Cathy Stone
Consolation: Mimi Crane

Women’s “A” Singles

1st Place: Linda Sheppard
2nd Place: Mona Melton
3rd Place: Joyce Melchert

Women’s “B” Singles – (Round Robin)

1st Place: Jackie Cason
2nd Place: Kim Caines
3rd Place: Rhodell Eppenger

Women’s “C” Singles – (Round Robin)

1st Place: Debbie Grewe
2nd Place: Helen Ferrise
3rd Place: Dawn Ferrise

Women’s “Novice” Singles – (Round Robin)

1st Place: Donna Anthony
2nd Place: Katie Norton
3rd Place: Lori Rude

Men’s “Open” Singles

1st Place: (2) Ellis Walthour
2nd Place: (1) Dave Sivigliano (Fairbanks)
Consolation: Brandon Cuaresma

Men’s “A” Singles

1st Place: (3) Danny Thomas
2nd Place: (1) Tom Vessie
3rd Place: (2) Terry Cowart
Consolation: Ben Abbott

Men’s “B” Singles

1st Place: (2) Dave Bohan
2nd Place: (1) Mark Moustakis
3rd Place: Joel Doner
Consolation: John Abreau

Men’s “C” Singles

1st Place: (4) John Smart
2nd Place: (3) Jesse Keaveny
3rd Place: Jim Farrage
Consolation: (2) Marion Arturo

Men’s “Novice” Singles – (Round Robin)

1st Place: Bob Anderson
2nd Place: Dan Aragon
3rd Place: Joe Keaveny

Men’s “40/50+” Singles

1st Place: (1) John Neill (EAFB)
2nd Place: (2) Dwayne Melchert
3rd Place: John Marchetti
Consolation: Ron Gould (Fairbanks)

Juniors “14 & Under” Singles

1st Place: James Marchetti
2nd Place: Joe Marchetti
3rd Place: (1) Nick Deaton
Consolation: Joe Keaveny

Men’s “Open” Doubles

1st Place: (1) Telon Bremont & Mike Hovanec
2nd Place: (2) Jeff Sandys & Dave Sivigliano (Fbks)
3rd Place: (3) Brandon Cuaresma & Ellis Walthour
Consolation: Ken Calderwood (Soldotna) & Jamie Query (Soldotna)

Men’s “B/C” Doubles

1st Place: (2) Ron Garzini & Larry Langston
2nd Place: (4) Dave & Ron Llewellyn
3rd Place: (1) Steve Blair & Dave Faught
Consolation: Dwayne Melchert & George Petering

Mixed “Open” Doubles – (Round Robin)

1st Place: Kathy & Jay Wisthoff
2nd Place: Mimi Crane & Tim Keaveny Sr.
3rd Place: Mona Bremont & Rich Carver

Mixed “B/C” Doubles

1st Place: (2) Julie Leonard & Steve Blair
2nd Place: (1) Teri Odekirk & Jr Carr (Ft Richardson)
3rd Place: (3) Danielle Smith (Wasilla) & Dave Llewellyn (Ft Richardson)
Consolation: (4) Rhodell Eppenger & Bill Masker