1992 Racquetball Classic

1992 Racquetball Classic

The Alaska Athletic Club
Anchorage, Alaska
November 4-8, 1992
Men’s “Pro” $4000 Shootout

1st Place: (2) Mike Guidry (Houston, TX) – $2500
2nd Place: (1) Drew Katchik (Austin, TX) – $750
3rd Place: (4) Andy Roberts (Memphis, TN) – $500
4th Place: (3) Tim Sweeney (Chicago, IL) – $250


Women’s “Open” Singles

1st Place: Cathy Stone
2nd Place: Lindy Sheppard
3rd Place: Cindy Krieg
Consolation: Leda Evans


Women’s “B” Singles

1st Place: Wendy Richards
2nd Place: Kerri Wetherington
3rd Place: Midge Holley
Consolation: (2) Cathy Stone


Women’s “C” Singles (Round Robin)

1st Place: Joan Redman
2nd Place: Helen McDougall


Women’s “Novice” Singles (Round Robin)

1st Place: Cynthia Ballard
2nd Place: Sharon White


Men’s “Open” Singles

1st Place: (4) Dave Sivigliano (Fairbanks)
2nd Place: (2) Steve Deaton
3rd Place: (3) Moe Labrie
Consolation: Keith Boice


Men’s “A” Singles

1st Place: (2) Alan Roachell
2nd Place: (4) Brandon Cuaresma
3rd Place: Rich Carver
Consolation: (3) Kent Logan


Men’s “B” Singles

1st Place: (5) Rez Linen
2nd Place: Mark Moustakis
3rd Place: Jerry Taylor
Consolation: (3) Gary Paterna


Men’s “C” Singles

1st Place: (1) Mickey Pullen
2nd Place: Alan Rookus
3rd Place: James Sizemore
Consolation: (2) Mark Weber


Men’s “Novice” Singles

1st Place: Pete Peterson
2nd Place: Ken Boice
3rd Place: Cerilio Viazon
Consolation: John Miller


Men’s “30+” Singles

1st Place: Saufoi Leutele (Ft Richardson)
2nd Place: Greg Taylor (Fairbanks)
3rd Place: Rob Richards (Fairbanks)
Consolation: Mark Weber


Men’s “40+” Singles

1st Place: (1) Ben Cuaresma
2nd Place: (2) Dave Berlin
3rd Place: Jerry Taylor
Consolation: Jim Spencer (Fairbanks)


Men’s “50+” Singles (Round Robin)

1st Place: Dennis Edwards
2nd Place: Dwayne Melchert
3rd Place: Dave Llewellyn (Ft Richardson)


Juniors “10 & Under” Singles

1st Place: (1) Todd Centofanti
2nd Place: (2) Brian Gabrielson
3rd Place: Grace Leutele (Ft Richardson)
Consolation: Chris Seidl


Juniors “14 & Under” Singles

1st Place: (2) Tim Keaveny II
2nd Place: Cameron Hacker (Wasilla)
3rd Place: (3) Ken Boice
Consolation: Nick Deaton


Juniors “18 & Under” Singles (Round Robin)

1st Place: Brandon Cuaresma
2nd Place: Tim Keaveny II


Women’s Doubles

1st Place: Lisa Hacker & Danielle Smith (Wasilla)
2nd Place: Colleen Ng & Jodi Dobson


Men’s “Open” Doubles

1st Place: (1) Steve Deaton & Jay Wisthoff
2nd Place: (6) Telon Bremont & Mike Hovanec
3rd Place: (2) James Fairbanks & Moe LaBrie
Consolation: (3) Ben & Brandon Cuaresma


Men’s “B/C” Doubles

1st Place: (1) Rezell Linen & Ralph Edmonds
2nd Place: (2) Mike Frost & Dwayne Melchert
3rd Place: (3) Ron & Dave Llewelyn
Consolation: Fred Wagner & Nick Cline


Mixed “Open” Doubles

1st Place: (1) Kathy & Jay Wisthoff
2nd Place: (2) Robin Rodriguez & Moe Labrie
3rd Place: (3) Kerri Wetherington & Tim Keaveny Sr
Consolation: (5) Cindy Krieg & Dave Berlin


Mixed “B/C” Doubles

1st Place: (1) Liz Savage & Mike Frost
2nd Place: Dawn & Jack Ferrise
3rd Place: Cathy Stone & Mark Moustakis
Consolation: Danielle Smith & Cameron Hacker (Wasilla)