1992 Alaska Open

1992 Alaska Open Racquetball Tournament

The Alaska Athletic Club
Anchorage, Alaska
January 22-26, 1992
Women’s “Open”

1st Place: (1) Robin Rodriguez
2nd Place: (3) Jackie Gopie (Fairbanks)
3rd Place: Suili Leutele (Ft Richardson)
Consolation: (4) Carol Doolan


Women’s “A”

1st Place: Linda Sheppard
2nd Place: Cathy Black
3rd Place: Mona Melton


Women’s “B”

1st Place: Cathy Black
2nd Place: (3) Patti Zachary
3rd Place: (2) Jana Query (Soldotna)
Consolation: Tammy Shanders (Fairbanks)


Women’s “C”

1st Place: (1) Terri Odekirk (Ft Richardson)
2nd Place: Lynn Doran
3rd Place: (2) Debbi Stolt-Krichko
Consolation: Mary Duhoux


Women’s “Novice” Round Robin

1st Place: Dawn Ferrise
2nd Place: Eve Lindemuth
3rd Place: Kim Mammone


Men’s “Open”

1st Place: (1) Jimmy Lowe
2nd Place: (3) Steve Deaton
3rd Place: (2) Jay Wisthoff
Consolation: (5) Rosie Brown


Men’s “AA”

1st Place: Telon Bremont
2nd Place: Frank Keechi
3rd Place: Alan Roachell
Consolation: Keith Boice


Men’s “A”

1st Place: John Neill (EAFB)
2nd Place: Nick Walker
3rd Place: (3) Keith Boice
Consolation: (1) Alan Roachell


Men’s “B”

1st Place: Saufoi Leutele (Ft Richardson)
2nd Place: Steve Andrews
3rd Place: Kent Logan
Consolation: Keith Pierce


Men’s “C”

1st Place: (3) Steven Swagger
2nd Place: Victor Santana
3rd Place: Douglas Burn
Consolation: (1) Steve Amundson


Men’s “Novice”

1st Place: Robert Moore
2nd Place: Bob Jones
3rd Place: Michael Miranda
Consolation: Ron Lake (Fairbanks)


Men’s “30+”

1st Place: (1) Rosie Brown
2nd Place: Mark Hindle
3rd Place: (4) Frank Keechi
Consolation: Saufoi Leutele (Ft Richardson)


Men’s “40+”

1st Place: (1) John Neill (EAFB)
2nd Place: (2) Ken Schaeffer
3rd Place: Terry Cowart
Consolation: Steve Andrews


Men’s “50+” Round Robin

1st Place: Dave Llewellyn (Ft Richardson)
2nd Place: Earl Matthis
3rd Place: Jerry Jones


Women’s “Doubles” Round Robin

1st Place: Cindy Krieg & Elaine Thomas
2nd Place: Marie Hindle & Mona Melton
3rd Place: Marnie Starck & Terri Odekirk (Ft Richardson)


Men’s “Open” Doubles

1st Place: (2) Jimmy Lowe & James Fairbanks
2nd Place: (1) Jay Wisthoff & Steve Hamrick
3rd Place: (6) Telon Bremont & Mike Hovanec
Consolation: (3) Marv Carlson & Frank Keechi


Men’s “B/C” Doubles

1st Place: Bob Itchoak & Ned Graham
2nd Place: Scott Nissenson & Bill Clements
3rd Place: (1) Dave Llewellyn (Ft Richardson) & Ralph Edmonds


Mixed “Open” Doubles

1st Place: (1) Kathy Wisthoff & Jay Wisthoff
2nd Place: (2) Tammy Shanders & Jimmy Lowe
3rd Place: (4) Carol Doolan & Rosie Brown
Consolation: Linda Sheppard & John Neill (EAFB)


Mixed “B/C” Doubles

1st Place: (2) Jana Query & Jamie Query (Soldotna)
2nd Place: (5) Tammy Shanders & Ron Gould (Fairbanks)
3rd Place: (3) Liz Savage & Mike Frost
Consolation: Marie Hindle & Brandon Cuaresma