1991 Alaska State Singles

1991 Alaska State Singles

The Alaska Athletic Club
Anchorage, Alaska
April 10-14, 1991

Women’s “Open”

1st Place: (1) Kristi Flores (Fairbanks)
2nd Place: (2) Robin Rodriguez
3rd Place: (4) Jackie Gopie (Fairbanks)
Consolation: Carol Doolan

Women’s “B”

1st Place: (2) Nancy Starkey
2nd Place: Danielle Smith (Wasilla)
3rd Place: (4) Tracy Eubanks
Consolation: (1) Susan Speerstra

Women’s “C”

1st Place: (2) Lisa Hacker (Wasilla)
2nd Place: (1) Jana Query (Soldotna)
3rd Place: (3) Nicol Russell
Consolation: Judy Lee

Women’s “Novice”

1st Place: Esther Andariese
2nd Place: Beckey Horton
3rd Place: Marsha Christian
Consolation: Susy Lindquist

Women’s “25/30+”

1st Place: (1) Kristi Flores (Fairbanks)
2nd Place: (2) Gloria Canchola
3rd Place: (3) Carol Doolan
Consolation: Liz Savage

Women’s “35+”

1st Place: (1) Kathy Wisthoff
2nd Place: Mona Melton
3rd Place: Danielle Smith (Wasilla)
Consolation: Roshara Holub

Men’s “Open”

1st Place: (1) Jimmy Lowe
2nd Place: (7) Scott Shanders (Fairbanks)
3rd Place: Not Played
Consolation: (4) Dave Sivigliano (Fairbanks)

Men’s “A”

1st Place: (3) Mike Hovanec
2nd Place: Sam Morton (Fairbanks)
3rd Place: (1) Larry Ng
Consolation: Jackie Gopie (Fairbanks)

Men’s “B”

1st Place: (4) Greg Taylor (Fairbanks)
2nd Place: (3) Mark Staples
3rd Place: (8) Pete Deren
Consolation: (2) Keith Boice

Men’s “C”

1st Place: (1) Scott Nissenson
2nd Place: (10) Stephen Blair
3rd Place: (6) Steve Amundson
Consolation: (3) Allen Eustice

Men’s “Novice”

1st Place: Chris Speerstra
2nd Place: Gary Steck
3rd Place: Karl Holt
Consolation: Eric Hall

Men’s “19/25+”

1st Place: (1) Jimmy Lowe
2nd Place: (2) Dave Sivigliano (Fairbanks)
3rd Place: (3) Scott Shanders (Fairbanks)
Consolation: (5) Tim Keaveny Sr

Men’s “30+”

1st Place: (1) Jeff Sandys
2nd Place: (3) Rosie Brown
3rd Place: (4) Tim Keaveny Sr
Consolation: Gary Tetors

Men’s “35+”

1st Place: (2) Steve Deaton
2nd Place: (1) Jay Wisthoff
3rd Place: (3) Steve Hamrick
Consolation: Felix Martinez

Men’s “40+”

1st Place: (1) Ben Cuaresma
2nd Place: (2) Sam Morton (Fairbanks)
3rd Place: (5) John Minder
Consolation: Larry Hembree

Men’s “50+”

1st Place: (1) Dave Llewellyn (Ft Richardson)
2nd Place: Bob Lewis
3rd Place: Tom Darnall (Fairbanks)
Consolation: Jim Grizzell (Soldotna)

Juniors “10 & Under”

1st Place: Daniel Hacker (Wasilla)
2nd Place: (2) Todd Centofanti
3rd Place: (1) Joey Keaveny
Consolation: Michael Tetors

Juniors “14 & Under”

1st Place: (1) Brandon Cuaresma
2nd Place: (2) Jesse Keaveny
3rd Place: (3) Karl Holt
Consolation: (5) Cameron Johnson

Juniors “17 & Under”

1st Place: (2) Keith Boice
2nd Place: (1) Brandon Cuaresma
3rd Place: Bryan Cowart
Consolation: (4) Jesse Keaveny