1990 Racquetball Classic

1990 Racquetball Classic

The Alaska Athletic Club
Anchorage, Alaska
February 14-18, 1990

Final Results (Sunday)

Women’s”Open”

Round Robin
1st Place: (1) Sue Bydlon
2nd Place: Carla Cuaresma

Women’s”B”

1st Place: (1) Jean Kizer
defeated
Stephanie Munger
15-4, 15-4

3rd Place: Denise Gillam
defeated
Ana Martinez
15-8, 15-10

Consolation: Jodee Dobson
defeated
Bonny Allinger
15-8, 15-5

Women’s”C”

1st Place: Cheri Cornachione
defeated
Linda Sheppard
15-11, 15-5

3rd Place: Terry Odekirk (Ft Richardson)
defeated
Joanne Atkinson
15-6, 15-1

Consolation: Claudia Ehli
defeated
Liz Savage
15-13, 15-11

Mens”Open”

1st Place: Jimmy Lowe
defeated
Ellis Walthour
15-12, 15-7

3rd Place: Jonathan Munger
defeated
Jeff Sandys
15-4, 5-15, 11-6

Consolation: Marv Carlson
defeated
Jay Wisthoff
0-15, 15-14, 11-5

Men’s”B”

1st Place: Joe Grebe
defeated
Mike Hovanec
15-8, 15-1

3rd Place: Ron Stroman
defeated
Paul Butter
15-8, 11-15, 11-3

Consolation: Ron Pichler
defeated
Gary Paterna
15-13, 15-4

Men’s”C”

1st Place: Telon Bremont
defeated
Dean Stewart
15-5, 15-5

3rd Place: Mike Frost
defeated
J Brooks
15-6, 15-7

Consolation: Richard White
defeated
Byran Cowart
15-6, 15-4

Mens”Novice”

1st Place: Joe Logan
defeated
Tim Keaveny II
15-0, 15-4

3rd Place: Kris Monson
defeated
Bill Thomas
15-9, 15-14

Consolation: Keith Boice
defeated
Jesse Keaveny
15-5, 15-0

Mens”30+”

1st Place: Dave Berlin
defeated
Jay Wisthoff
13-15, 15-6, 11-7

3rd Place: Frank Peck
defeated
Tim Keaveny
No score available

Consolation: Tom Bedunnah (Soldotna)
defeated
Steve Polito
15-0, 15-4

Mens”40+”

1st Place: Bob Lewis
defeated
Terry Cowart
10-15, 15-7, 11-10

3rd Place: Larry Hembree
defeated
Jack Ferrise
15-2, 15-9

Consolation: Gary Paterna
defeated
Ray Martin
15-4, 15-10

Mens”50+”

1st Place: Dwayne Melchert
defeated
Dave Llewellyn (Ft Richardson)
15-4, 11-15, 11-4

3rd Place: Jerry Jones
defeated
Earl Mathis
Forefit

Consolation: Ray Martin
defeated
Bill Starkey
10-15, 15-10, 11-8

Mens”Open” Doubles

1st Place: Jimmy Lowe & James Fairbanks
defeated
Jeff Sandys & Thad Bydlon
15-13, 15-3

3rd Place: Tim Keaveny Sr. & Jonathan Munger
defeated
Dave Berlin & Harold Campbell
5-15, 15-12, 11-8

Consolation: Ellis Walthour & Marv Carlson
defeated
Jeff Khoo & Curtis Webb
15-2, 12-15, 11-5

Mixed”Open” Doubles

1st Place: Ellis Walthour & Robin Rodriguez
defeated
Jimmy Lowe & Gloria Canchola
15-7, 15-6

3rd Place: Dave Berlin & Cindy Kreig
defeated
Jay Wisthoff & Kathy Wisthoff
No score available

Consolation: Thad Bydlon & Sue Bydlon
defeated
Jonathan Munger & Stephanie Munger
15-7, 15-10

Mixed”B/C” Doubles

1st Place: Jeff Khoo & Jodee Dobson
defeated
Terri Odekirk (Ft Richardson) & Bill Masker
15-1, 15-5

3rd Place: Paul Butler & Jean Kizer
defeated
Tom Bedunnah (Soldotna) & Cheri Cornachione
12-15, 15-7, 11-7

Consolation: George Petering & Denise Gilliam
defeated
Dave Faught & Kris Staffeldt
15-12, 15-6

Mens”B/C” Doubles

1st Place: Dave Llewellyn (Ft Richardson) & Joseph Grebe
defeated
Doyle & Ron Stroman
15-9, 15-7

3rd Place: Jeff Khoo/Larry Ng
defeated
Gary Tetors & Mike Frost
Forefit

Consolation: Dave Faught & Sid Ferguson
defeated
John Faschan & Kurt Eilo
Forefit

Womens”B/C” Doubles

Round Robin

1st Place: Gail Boxrud & Kris Staffeidt
2nd Place: Jean Kizer & Denise Gillam