1990 Fall Kick-Off

1990 Fall Kick-Off Racquetball Tournament

The Alaska Athletic Club
Anchorage, Alaska
September 26-30, 1990

Final Results (Sunday)

 

 

Women’s”Open”

1st Place:(4) Robin Rodriguez
defeated
(3) Sue Bydlon
15-11, 15-14

3rd Place: (1) Kristi Flores (Fairbanks)
defeated
(2) Kathy Wisthoff
15-9, 15-6

Consolation: Gloria Canchola
defeated
Stephanie Munger
15-14, 10-15, 11-3

Women’s”B”

1st Place: (1) Stephanie Munger
defeated
Nancy Starkey
15-3, 15-8

3rd Place: (2) Sue Speerstra
defeated
Margo Pichier
15-14, 15-10

Consolation: Bonny Allinger
defeated
Patti Maguire
Forfeit

Women’s”C”

Round Robin
1st Place: Lisa Hacker (Wasilla)
2nd Place: Danielle Smith (Wasilla)
3rd Place: Robin McClymonds

Women’s”Novice”

Round Robin
1st Place: Amy Wisthoff
2nd Place: Lynn Webb

Women’s”30+”

Round Robin
1st Place: Sue Speerstra
2nd Place: Danielle Smith (Wasilla)
12-15, 15-8, 11-7

Mens”Open”

1st Place: (1) Jimmy Lowe
defeated
(2) Jay Wisthoff
15-12, 15-0

3rd Place: (4) Steve Deaton
defeated
(3)Jeff Sandys
15-11, 15-6

Consolation: (5) Ellis Walthour
defeated
Marv Carlson
15-14, 15-14

Mens”A”

1st Place: Mike Hovanec
defeated
Ron Stroman
15-9, 15-14

3rd Place: (2) John Neill (EAFB)
defeated
(1) Bob Lewis
Injury Forefit

Consolation: Jack Beaumont
defeated
Rod Rodriguez
8-15, 15-7

Men’s”B”

1st Place: (3) Tom Bedunnah (Soldotna)
defeated
Peter Deren
5-15, 15-13, 11-5

3rd Place: Troy Feller
defeated
(1) Joe Lawrence
15-13, 15-6

Consolation: Telon Bremont
defeated
Alan Rookus
15-14, 12-15, 11-8

Men’s”C”

1st Place: (1) Larry Duran
defeated
Allen Eustice
7-15, 15-6, 11-8

3rd Place: Alan Weinstein
defeated
Dave Stanchfield
Forfeit

Consolation: Jeffrey Weisler
defeated
Jim Keisor
10-15, 15-7, 11-8

Mens”Novice”

1st Place: Richard Wilborn
defeated
Chris Carpentier
15-5, 10-15, 11-3

3rd Place: Kurt Boice
defeated
Rick Evans
Forfeit

Consolation: Lynn Harvey
defeated
Jesse Keaveny
15-6, 15-0

Mens”30+”

1st Place:(1) Jay Wisthoff
defeated
(2) Dave Berlin
15-6, 15-0

3rd Place: (4) Marv Carlson
defeated
(3) Tim Keaveny Sr.
15-6, 15-8

Consolation: Michael Hovanec
defeated
Steve Polito
15-1, 15-5

Mens”40+”

Round Robin
1st Place: John Neill (EAFB)
2nd Place: Marzel Drisdom
3rd Place: George Petering

Mens”50+”

1st Place: (4) Rod Rodriguez
defeated
(3) Ron Gould (Fairbanks)
15-4, 15-2

3rd Place: (1) Dave Llewellyn (Ft Richardson)
defeated
Bob Lewis
Injury Forfeit

Consolation: Jim Grizzell (Soldotna)
defeated
(3) Earl Mathis
15-14, 15-7

Mens”Open” Doubles

1st Place: (3) Steve Deaton & James Fairbanks
defeated
(1) Jay Wisthoff & Steve Hamrick
5-15, 15-14, 11-4

3rd Place: (2) Ellis Walthour & Larry Lowell
defeated
(4) Jeff Sandys & Curtis Webb
15-10, 15-0

Consolation: Mike Hovanec & Ron Stroman
defeated
Mike Phillips & Westburg
15-5, 15-12

Mens”B/C” Doubles

1st Place: Jack Breumont & George Petering
defeated
Tom Bedunnah (Soldotna) & Jim Grizzell (Soldotna)
15-11, 15-10

3rd Place: Mike Fleming & Marzell Drisdom
defeated
Earl Matthis & Bill Masker
15-4, 15-14

Consolation: (1) Joe Lawrence & Jim Hightower
defeated
Dennis Morford & Gary Paterna
15-12, 15-14