1990 Alaska State Doubles

Alaska State Doubles Championships

The Alaska Athletic Club – Midtown
Anchorage, Alaska
March 21-25, 1990

Final Results (Sunday)

Women’s”Open”

1st Place: Judy Campbell & Lynn Alexander
defeated
Robin Rodriguez & Kristi Flores (Fairbanks)
15-8, 15-10

3rd Place: Cindy Kreig & Carla Cuaresma
defeated
Lorna Bender & Vicky Johnson
15-9, 11-15, 11-7

Consolation: Kathy Wisthoff & Sue Bydlon
defeated
Joyce Melchert & Diane Johnson
15-7, 15-9

Women’s”B/C”

Round Robin
1st Place: Colleen Wagstaff & Jodee Dobson
2nd Place: Jean Kizer & Denise Gillman

Mens”Open”

1st Place: Steve Deaton & Mike Siedel
defeated
Jimmy Lowe & Kevin Delaney
11-15, 15-7, 11-6

3rd Place: Jay Wisthoff & Harold Campbell
defeated
Ellis Walthour & Robin Rodriquez
15-9, 15-3

Consolation: James Fairbanks & Mike Phillips
defeated
Mike Hovanec & Ron Stroman
15-13, 15-8

Men’s”B”

1st Place: Mike Hovanec & Telon Bremont
defeated
Jeff Khoo & Larry Ng
15-14, 15-12

3rd Place: Joe Lawrence & Don Kane
defeated
Joe Grebe & Dave Llewellyn
Forfeit

Consolation: Gary Paterna & Dennis Morford
defeated
Sid Ferguson & David Faught
15-12, 10-15, 11-0

Men’s”C”

1st Place: Richard Gerding & Dan Gladowski
defeated
Carl Bates & Chris Capparicio
15-7, 15-6

3rd Place: Dean Stewart & Ed Reid
defeated
Joe Logan & Mike Shamburger
15-0, 15-4

Consolation: Mike Frost & Steve Polito
defeated
David Bullough & Allen Phelps
15-11, 15-1

Mens”30+ B/C”

1st Place: Steve Deaton & James Fairbanks
defeated
Jay Wisthoff & Harold Campbell
15-13, 15-14

3rd Place: Larry Ng & Ellis Walthour
defeated
Jeff Sandys & Thad Bydlon
Forfeit

Consolation: Dave Berlin & Don Dobson
defeated
Tim Keaveny & Terry Cowart
15-13, 12-15, 11-10

Mens”40+”

Round Robin
1st Place: Scott Dattan & Ben Cuaresma
2nd Place: Gary Paterna & Dennis Morford
3rd Place: John Neill (EAFB) & Bob Lewis

Mixed”Open” Doubles

1st Place: Ellis Walthour & Robin Rodriguez
defeated
Harold Campbell & Lynn Alexander
15-5, 15-6

3rd Place: Don Dobson & Diane Johnson
defeated
Jay Wisthoff & Kathy Wisthoff
15-14, 12-15, 11-8

Consolation: Jonathan Munger & Kristi Flores (Fairbanks)
defeated
Tim Keaveny & Lorna Bender
15-8, 15-13

Mixed”B/C” Doubles

1st Place: Colleen Wagstaff & Larry Ng
defeated
Cheri Cornachione & Ed Ledoux

3rd Place: Jeff Khoo & Jodee Dobson
defeated
Paul Butler & Jean Kizer
15-9, 8-15, 11-2

Consolation: Kris Staffeldt & Dave Faught
defeated
George Petering & Mary Stein
5-15, 15-14, 11-2